به دو خواننده فلسطینی اجازه برگزاری کنسرت در برلین داده نشد

در پی اعتراض سفارت اسرائیل و آمریکا مسئولان شهر برلین از اجرای کنسرت دو خواننده رپ فلسطینی در یک برنامه فرهنگی در مقابل دروازه براندبورگ برلین جلوگیری کردند. این دو پیشتر از بمباران تل‌آویو در ترانه‌ای تمجید کرده بودند.

فراخوان دو خواننده رپ برای اجرای کنسرتی به منظور حمایت از مردم فلسطین در مقابل دروازه براندنبورگ در روز چهارشنبه ۲۵ سپتامبر با اعتراض شدید سفارت اسرائیل و سفارت آمریکا روبرو شد و مسئولان شهر برلین اجازه برگزاری کنسرت به آنها ندادند.

قرار بود در این روز برنامه‌‌ای فرهنگی در حمایت از مردم فلسطین برگزار شود که محور آن اجرای کنسرت دو خواننده فلسطینی به نام‌های شادی بورینی و شادی ناجار بود. آنطور که روزنامه برلینر تاگس اشپیگل در این باره نوشته علت مخالفت با اجرای این دو خواننده رپ این بوده است که آنها در سال ۲۰۱۴ و در اوج بحران نوار غزه ترانه‌ای سروده بودند که در آن از بمباران شهر تل‌آویو و لگدمال شدن یهودیان گفته شده بود.

نهاد اداری سنای برلین روز چهارشنبه اعلام کرد که اجرای کنسرت را ممنوع کرده است. مارتین پالگن سخنگوی این نهاد به خبرگزاری فرانسه گفته است که بررسی ترانه‌های این دو خواننده نشان داد که آنها محتوای ضد یهودی و ضد اسرائیلی دارند. او اضافه کرده است که ترانه‌های دو خواننده فلسطینی در گذشته نیز موجودیت اسرائيل را زیر سوال برده است. با این حال برنامه‌ای که در حمایت از فلسطینی‌ها قرار بود برگزار شود، منعی نداشته است.

گروه بزرگی از سیاستمداران آلمانی نیز با اجرای کنسرت این دو مخالفت کرده بودند. یکی از این مخالفان فولکر بک، سیاستمدار حزب سبزهای آلمان است که گفته است در برابر دروازه براندبورگ کنسرتی که “از ترور ستایش کند” قابل اجرا نیست. او هم‌چنین گفته که اساسا برایش عجیب است که «افرادی که نفرت‌پراکنی می‌کنند» اجازه ورود به آلمان را می‌یابند.

Share