دبیرکل اتحادیه عرب: ایران درگیری در یمن را طولانی کرده است

العربیه : احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب روز پنجشنبه ۲۶ سپتامبر با بیان اینکه دخالت‌های ايران در یمن باعث طولانی شدن درگیری و به هم ریختن هرچه بیشتر اوضاع شده، گفت: «استفاده ابزاری از شبه‌نظامیان حوثی توسط ایران خطرناک است.»

وب‌سایت اتحادیه عرب به نقل از یک منبع رسمی اتحادیه اعلام کرد که دبیر کل اتحادیه در گفت‌وگو با مارتین گریفیتس، نماینده سازمان ملل در یمن، نسبت به خطر استفاده ابزاری از شبه‌نظامیان حوثی توسط ایران به عنوان برگی برای مدیریت درگیری با ایالات متحده امریکا هشدار داد.

ابوالغیط خاطرنشان كرد: «لازم است كه از هر فرصتی برای برقراری صلح استفاده شود و آنچه در این زمینه اهمیت دارد اقدامات عملی حوثی‌ها است و نه سخنان آنها.»

تلاش‌های گریفیتس
گریفیتس، روز چهارشنبه خواستار پایان دادن به چرخه خشونت در یمن شد. او در توئیتی نوشت: «من از همه‌ طرف‌ها می‌خواهم تا از این فرصت استفاده کرده، به آن پایبند باشند… ضروری است که یمن از چرخه خشونت بیرون بیاید و از تنش در منطقه دور شود.»

عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهوری یمن نیز روز چهارشنبه از تلاش‌های دبیر کل سازمان ملل و فرستاده ویژه‌ او برای یمن ابراز حمایت کرد.

هادی یادآوری کرد که امتیازات داده شده توسط دولت قانونی یمن در تمامی جلسات رایزنی صلح و در آخرین مورد آن در استکهلم، تنها به دلیل فشار جامعه بین‌المللی برای پایبندی شبه‌نظامیان حوثی به تعهدات خود بوده است.

Share