رسانه‌های آمریکا: نماینده ویژه ایالات متحده در اوکراین استعفا کرد

رادیو فردا : به دنبال مناقشاتی که تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، برای توقف کمک‌های نظامی به کی‌یف برانگیخته است، رسانه‌های آمریکایی از استعفای کرت ولکر، نماینده ویژه آمریکا در اوکراین، خبر دادند.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان و روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه ۵ مهر از قول منابع مطلعی بدون اشاره به نام آنها گزارش دادند که آقای ولکر استعفا کرده است.

این گزارش سپس در بسیاری از دیگر رسانه‌ها نیز بازتاب یافت، اما تاکنون هیچ مقام رسمی آن را تایید نکرده است.

نام ولکر در گزارش‌هایی که از تصمیم دونالد ترامپ برای توقف کمک‌های نظامی به اوکراین منتشر شده بود، برده است. اوکراین از سال ۲۰۱۴ تاکنون با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق این کشور در جنگ است و از این رو تصمیم آقای ترامپ نگرانی‌هایی را در کنگره آمریکا به همراه داشته است.

ساعاتی پیش از این گزارش، مجلس نمایندگان آمریکا احضاریه‌ای برای مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور صادر کرده بود تا مدارک مربوط به تماس تلفنی آقای ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین در روز ۲۵ ژوئیه را تحویل دهد، امری که در راستای استیضاح رئیس جمهور ایالات متحده محسوب می‌شود.

مجلس نمایندگان همچنین اعلام کرد که خواستار گفت‌وگو با پنج نفر از مقامات ارشد وزارت خارجه این کشور از جمله کرت ولکر است که به‌طور داوطلبانه و بدون دریافت حقوق کار می‌کند.

مجلس نمایندگان در عین حال می‌خواهد با ماشا یووانوویچ، سفیر سابق ایالات متحده در اوکراین، نیز گفت‌وگویی داشته باشد. یووانوویچ اوایل سال جاری پس از بحث با مقامات دولت دونالد ترامپ بر سر سیاست واشینگتن در قبال اوکراین استعفا کرده بود.

ولکر با رودی جولیانی، وکیل خصوصی آقای ترامپ که تایید کرده پشت این تماس‌ها با مقامات اوکراین قرار داشته است، در ارتباط بوده.

ترامپ و جولیانی تاکید دارند که هیچ اقدام خطایی در این زمینه انجام نداده‌اند.

Share