تحقیق درباره ارتباط بوریس جانسون با تاجر زن آمریکایی

بی بی سی : دفتر نخست‌وزیری بریتانیا با عصبانیت به ارجاع بوریس جانسون، نخست وزیر به نهادی ناظر واکنش نشان داده و آن را اقدامی صرفا سیاسی خوانده است.

گفته شده که قرار است این نهاد در این باره که آیا آقای جانسون در مورد رابطه‌اش با یک تاجر زن آمریکایی در زمانی که شهردار لندن بود، مشمول تحقیقات کیفری می‌شود یا نه تصمیم‌گیری کند.

ادعا شده وقتی آقای جانسون شهردار لندن بود، جنیفر آرکیوری، تاجر آمریکایی به دلیل دوستی‌اش با او، با چند هیات تجاری بریتانیا در سفرهای خارجی همراه شده که پیشتر با آن موافقت نمی‌شد و همچنین چندین هزار پوند هم کمک مالی دریافت کرده بود.

اما آقای جانسون این ادعاها را رد کرده است.

اولین بار روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز، ادعاها در مورد دوستی نخست وزیر بریتانیا با خانم آرکیوری، کارآفرین حوزه تکنولوژی، را منتشر کرد.

براساس ادعای این روزنامه، خانم آرکیوری به هیات‌های تجاری که ریاست آن با آقای جانسون در زمان شهرداری لندن بود، پیوسته و کمپانی او چندین هزار پوند کمک مالی دریافت کرده بود.

پس از آن اداره نظارت بر عملکرد مسئولان لندن که بر فعالیت شهردار و سایر اعضای شهرداری نظارت می‌کند، در نامه ای به نهاد ناظر بر عملکرد پلیس از آن‌ها خواست تا در این مورد بررسی کرده و در صورت لزوم تحقیقاتی کیفری انجام دهند.

یک مقام اداره نظارت بر عملکرد مسئولان لندن گفته درخواست تحقیقات در این مورد به معنای آن نیست که خطای کیفری آقای جانسون در زمان شهرداری لندن ثابت شده باشد.

یک منبع ارشد دولت بریتانیا گفته که همزمانی انجام این تحقیقات درست قبل از آغاز کنفرانس حزب محافظه کار اقدامی “صرفا سیاسی و حمله‌ای با اهداف سیاسی” است.

Share