ناخشنودی بغداد از تهدید کم‌سابقه سفیر و مشاور قاسم سلیمانی علیه نظامیان آمریکایی در عراق

آواتودی*

وزارت دفاع عراق جمعه شب ۵ مهر/ ۲۷ سپتامبر در بیانیه‌ای سخنان ایرج مسجدی سفیر رژیم ایران و مشاور ارشد قاسم سلیمانی فرمانده شاخه قدس سپاه پاسداران ایران را در مورد «حمله پرقدرت ایران به نظامیان آمریکایی در عراق و یا هر جای دیگر»، رد کرد.

ایرج مسجدی یک روز پیش از آن در حالی که از سوی برنامه «وجهه‌نظر» («دیدگاه») در شبکه محلی «دجله» در عراق مورد مصاحبه قرار گرفته بود، با دخالت در امور داخلی عراق، برای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق تعیین تکلیف کرد که باید موجب اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق شود.

سفیر رژیم ایران در آن مصاحبه افزود، اگر آمریکا (در واکنش به حمله منتسب به ایران علیه پالایشگاه‌های نفتی سعودی یا هر دلیل دیگری) به ایران حمله کند، ایران «با قدرت به نظامیان آمریکایی در عراق و یا هر جای دیگر حمله خواهد کرد و خود آمریکاییان واقف هستند که ایران هرگز در گفته خود شوخی نمی‌کند».

اظهارات تهدیدآمیز ایرج مسجدی از این نظر اهمیت دارد که او یک دیپلمات عادی نیست بلکه چند دهه از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران بوده و هنوز نیز در اجرای طرح‌های مورد نظر قاسم سلیمانی در عراق، اهمیتی بسزا دارد و مشاور او محسوب می‌شود.

وزارت دفاع عراق در واکنش به سخنان این نماینده ارشد جمهوری اسلامی در بغداد، تاکید کرده که عراق نباید محلی برای حمله کشورهای بیگانه علیه یکدیگر باشد. این بیانیه افزود که بغداد با هدف خاموش کردن آتش خصومت بین ایران و آمریکا کوشش می‌کند.

Share