ایران به دنبال تعقیب مرجان شیخ‌الاسلامی و روح‌الله زم از طریق اینترپل

خبرگزاری مهر – سردار هادی شیرزاد صبح امروز در نشست خبری خود با بیان اینکه اینترپل ۱۹۴ عضو در دنیا دارد، اظهار کرد: پلیس بین‌الملل در سه سطح تشکیل شده است؛ سطح نخست درخواست و صدور اعلان قرمز، سطح دوم بازداشت فردی که سطح قرمز برای وی تعیین شده و سطح سوم استرداد این مجرم است.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا افزود: سازمان اینترپل برای صدور اعلان قرمز اساسنامه‌ای دارد، باید اقدامات فنی و کارشناسی صورت گیرد تا این درخواست صادر شود.

پلیس برای بازگرداندن خاوری اعلان قرمز صادر کرده بود

وی درباره استرداد خاوری به کشور نیز یادآور شد: مهمترین کار پلیس بین‌الملل برای وی حفظ اعلان قرمز بوده و بخش استرداد نیز پیگیر به نتیجه رسیدن درخواست استرداد وی است، نقشی که پلیس به تنهایی باید انجام دهد صدور اعلان قرمز است که این کار انجام شده است.

شیرزاد به روشهای حذف اعلان قرمز نیز اشاره کرد و عنوان داشت: یکی از روشهای حذف اعلان قرمز این است که فرد متهم یا مجرم وکیل بگیرد و ثابت کند متهم نیست، اگر توضیحات و درخواست وی قانع‌کننده باشد اعلان قرمز وی باطل می‌شود.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا با بیان اینکه اقدامات مجرمانه خشونت آمیز ملاک اقدامات پلیس بین‌الملل هر کشور است، متذکر شد: مواردی که اقدام تشنج‌آفرین دارند یا باعث تشنج در کشور می‌شود، احصاء و با پلیس بین‌الملل مطرح می‌شود.

این مقام انتظامی از درخواست صدور اعلان قرمز برای مرجان شیخ‌الاسلامی و مجید سعادت متهمان فراری پرونده‌های پتروشیمی و بانک ملت خبر داد و گفت: درخواست صدور اعلان قرمز برای روح‌الله زم نیز در دستور کار پلیس بین‌الملل قرار دارد.

وی درباره استرداد سران منافقین نیز به کشور گفت: اعلان قرمز منافقین همچنان پابرجا و استرداد این افراد به دلیل تروریستی بودن آنها در کار پلیس اینترپل است.

شیرزاد یادآور شد: مقر سازمان اینترل پل در فرانسه است، اگر سازمان اینترپل با این گروهک تروریستی موافق بود برای آنها اعلان قرمز صادر نمی‌کرد اما استرداد آنها به کشورهایی باز می‌گردد که در آنها حضور دارند.

Share