سفیر ایران در بغداد به وزارت خارجه عراق احضار شد

رادیو فردا : در ادامه اعتراض‌های گسترده در شهرهای مختلف عراق، شمار کشته‌شدگان به ۳۳ تن رسیده و وزارت خارجه عراق نیز از احضار سفیر ایران در بغداد به دلیل اظهارات اخیرش خبر داده است؛ همزمان در بسیاری از مناطق عراق دسترسی به اینترنت همچنان قطع است.

وزارت خارجه عراق روز پنج‌شنبه یازدهم مهر در بیانیه‌ای اعلام کرد با احضار ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد، مراتب اعتراض دولت عراق به اظهارات اخیر وی ابلاغ شده است.

سفیر جمهوری اسلامی در بغداد چند روز پیش در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «دجله» گفته بود در صورت حمله آمریکا به ایران، نیروهای آمریکایی «در هر جا، از جمله در عراق» با پاسخی شدید روبه‌رو خواهند شد.

عبدالکریم مصطفی، معاون وزارت خارجه عراق، این اظهارات را محکوم کرده و به سفیر جمهوری اسلامی در بغداد گفته است کشورش «هرگز اجازه نخواهد داد که عرصه درگیری‌های بین‌المللی شود یا عملیاتی در آن علیه دوستان و همسایگانش انجام گیرد».

ایرج مسجدی مشاور سابق قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، است و در رویدادهای اخیر عراق نام او و همچنین دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی در رسانه‌های عراقی مطرح شده است.

در اعتراض‌های چند روز اخیر در شهرهای عراق شعارهایی علیه جمهوری اسلامی نیز سر داده شده و وزارت خارجه ایران نیز روز پنج‌شنبه از زائران ایرانی که قصد شرکت در مراسم اربعین را دارند خواست که سفر به عراق را تا اطلاع ثانوی به تأخیر بیندازند.

مراسم مذهبی اربعین که حدود ۱۰ روز دیگر برگزار خواهد شد در سال‌های اخیر برای جمهوری اسلامی اهمیتی فراوان یافته و برنامه‌ریزی گسترده و صرف مبالغ بسیار برای آن از مدت‌ها پیش آغاز شده است.

شمار قربانیان ناآرامی‌های اخیر در شهرهای مختلف عراق، از جمله بغداد، نصیریه، کوت و عماره، تا شامگاه چهارشنبه ۱۹ تن اعلام شده بود اما خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده که این تعداد در شامگاه پنج‌شنبه به ۳۳ تن رسید.

بنابر همین گزارش، بامداد پنج‌شنبه یکی از معترضانی که برای شکستن حکومت نظامی به سوی میدان تحریر می‌رفتند هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. پس از آن نیز تظاهرکنندگان خشمگین یکی از خودروهای نظامی را به آتش کشیدند که در پی آن یک سرباز کشته شد.

دست‌کم پنج تظاهرکننده در محله زعفرانیه، در جنوب بغداد، و شش تظاهرکننده در شهر نصیریه، در ۳۲۰ کیلومتری پایتخت، کشته شدند.

همچنین بنابر گزارش‌ها، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق، از تظاهرکنندگان خواسته است که نمایندگانی را برای مذاکره انتخاب و آنها را به مجلس اعزام کنند تا خواسته‌های معترضان بررسی شود.

تلویزیون دولتی عراق نیز شماره تلفن‌های دفتر نخست وزیر این کشور را چندین بار اعلام کرد.

از سوی دیگر وبسایت‌های رصدکننده ترافیک جهانی اینترنت شامگاه پنج‌شنبه گزارش دادند که دسترسی به اینترنت همچنان در بیش از ۷۵ درصد مناطق عراق ممکن نیست و تمامی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها فیلترند.

اعتراضات چندروزه در عراق علیه بیکاری، فساد دولتی و ضعف خدمات عمومی، خصوصا قطعی مکرر برق، اتفاق افتاده است.

Share