بیانیه سازمان‌های حقوق بشری در محکومیت «آزار و بازداشت» خانواده فعالان مدنی و سیاسی

چندین سازمان‌ حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای مشترک در روز پنج‌شنبه، ۱۱ مهر، با اظهار «نگرانی عمیق» از بازداشت اعضای خانواده فعالان، روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی، این بازداشت‌ها را مطابق «الگوی تهدید و آزاری» اعلام کرده‌اند که «مقامات ایران غالباً برای ساکت کردن مخالفان و فعالان جامعه مدنی داخل و خارج ایران به کار می‌برند».

همزمان، سازمان «گزارشگران بدون مرز» نیز با صدور بیانیه‌ای بازداشت اعضای خانواده و نزدیکان مسیح علی‌نژاد و «آزار قضایی علیه خانواده‌های روزنامه‌نگاران مستقل و همکاران رسانه‌های خارجی» را محکوم کرده است.

در نخستین روزهای مهرماه، مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار ساکن آمریکا، از بازداشت برخی اعضای خانواده خود خبر داد.

روز یک‌شنبه، ۷ مهر، نیز ویدئویی از اظهارات برادرش را منتشر کرد که در آن می‌گوید مأموران امنیتی به خانواده فشار وارد می‌کنند تا علیه او در تلویزیون حکومت ایران سخن بگویند.

آقای علی‌نژاد در این ویدئو همچنین می‌گوید مادرش پس از صحبت با مأموران امنیتی با گریه گفته است شاید به خاطر جلوگیری از بازداشت سایر اعضای خانواده «مجبور بشویم که برویم علیه مسیح حرف بزنیم».

مسیح علی‌نژاد طراح کمپین «چهارشنبه‌های سفید» است. این کمپین تصاویر ارسالی زنانی را بازتاب می‌دهد که در اماکن عمومی در داخل ایران حجاب از سر برداشته‌اند.

موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران، گفته بود «با توجه به قرارداد همکاری علی‌نژاد با آمریکایی‌ها کسانی که از خودشان یا دیگران فیلم در رابطه با کشف حجاب بگیرند و به این خانم ارسال کنند مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی خواهند بود و بین یک تا ده سال حبس برای‌شان در نظر گرفته می‌شود».

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود از «دست‌کم ۲۵ مورد تهدید علیه روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آنها در داخل و خارج کشور» خبر داده است.

سازمان‌های حقوق بشری نیز در بیانیه مشترک خود با بیان این‌ که «هدف قرار گرفتن» خانواده مسیح علی‌نژاد نخستین بار نیست که اتفاق می‌افتد، به آزار و تهدید و اعضای خانواده‌های دیگر فعالان و روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی، از جمله فرنگیس مظلوم (مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی) و خانواده‌های روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی فارسی نیز اشاره کرده‌اند.

این سازمان‌های حقوق بشری از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند که از حکومت ایران بخواهد به بازداشت خودسرانه شهروندان ایرانی پایان دهد.

دیدبان حقوق بشر، سازمان حقوق بشر ایران، مرکز حامیان حقوق بشر، کمپین حقوق بشر ایران از جمله ۱۳ سازمانی هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹ گزارشگران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.

Share