پیشنهاد علم‌الهدی: دانشگاه‌ها یک هفته برای پیاده‌روی اربعین تعطیل کنند

رادیو زمانه : آیت‌الله احمد علم‌الهدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد در دیدار با رؤسای دانشگاه‌های این استان از تشویق دانشجویان برای شرکت در پیاده‌روی اربعین سخن گفت و پیشنهاد داد دانشگاه‌ها یک هفته برای پیاده‌روی اربعین تعطیل کنند. علم‌الهدی گفت:

«برخی دانشگاه‌ها یک هفته دانشگاه را برای اربعین تعطیل کردند و بعد در ترم جبران می‌کنند تا همه به زیارت اربعین بروند، حتی اگر همه زیارت نروند، خود این کار از نظر شعاری ارزشمند است که دانشگاهی یک هفته تعطیل کند تا افراد در پیاده‌روی اربعین شرکت کنند».

او از رؤسای دانشگاه‌ها خواست تا تسهیلاتی برای دانشجویانی که به پیاده‌روی اربعین می‌روند قائل شوند. علم‌الهدی گفت: «اگر دانشجویی با دلیل و مدرک به زیارت و راهپیمایی اربعین رفت، مناسب است غیبتش موجه شود و اگر این غیبت باعث می‌شود که جریان حضورش در ترم به‌هم بخورد یا حضورش را جبران کنند یا موجه بودن غیبت را در حدی بگیرند که واحدش با امتحان و ارزیابی علمی پاس شود».

پیاده‌روی اربعین به حرکت شمار از مسلمانان شیعه به سمت شهر کربلا، در جنوب بغداد، به‌منظور گردهمایی در چهلمین روز پس از سالگرد کشته شدن حسین بن علی، سومین امام شیعیان در واقعهٔ عاشورا گفته می‌شود. با سقوط حکومت صدام حسین در عراق، مراسم راهپیمایی اربعین بار دیگر در عراق احیا شد و در سال‌های اخیر حکومت ایران تبلیغات گسترده‌ای را برای شرکت در این پیاده‌روی انجام می‌دهد و تسهیلات زیادی قائل می‌شود.

Share