جمهوری اسلامی به دنبال اطلاعات شخصی فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران خارج کشور است

کیهان لندن : خبرگزاری رویترز، چهارم اکتبر (۱۲ مهرماه)، به نقل از مایکروسافت نوشت یک گروه هکر که به نظر می‌رسد با دولت ایران مرتبط باشند تلاش کرده‌اند به ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نفوذ کنند اما ناموفق بودند.

شرکت مایکروسافت در بیانیه‌ای اعلام کرد گروهی از هکرهای مرتبط با جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده‌اند به ایمیل‌های ستاد انتخاباتی یکی از نامزدهای انتخابات آمریکا دسترسی پیدا کنند.

مایکروسافت می‌گوید، که حملات سایبری «قابل توجهی» را از سوی یک گروه هکر با تمرکز بر مقامات سیاسی فعلی و قبلی آمریکا، رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران حوزه سیاسی و ایرانیان سرشناس مقیم خارج در یک دوره زمانی ۳۰ روزه کشف کرده است.

این شرکت گفته مهم است که همه ما اعم از دولت‌‌ها و بخش خصوصی نسبت به این قبیل حملات که برای مختل کردن فعالیت‌های دموکراتیک طراحی می‌‌شود آگاه باشیم. همچنین آگاه‌سازی در اینگونه موارد سبب خواهد شد افراد هوشیارتر عمل کنند و برای حفاظت از خود گام بردارند.

این هکرها که از سوی مایکروسافت گروه «فسفر» (Phosphorous) نام گرفته‌‌اند، بین ماه‌های اوت تا سپتامبر ۲۰۱۹ بیش از ۲۷۰۰ بار تلاش کرده‌اند تا ایمیل‌های کاربران خاصی را شناسایی کنند و به ۲۴۱ حساب نیز حمله کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از تیم مورتاگ، مدیر بخش ارتباطات ستاد انتخابات ترامپ نوشته است: «ما هیچ شواهدی مبنی بر حمله به زیرساخت‌های ستاد انتخاباتی خودمان نداریم.»

در ادامه‌ی گزارش رویترز آمده حمله به ستاد انتخاباتی نامزد مورد نظر موفقیت‌آمیز نبود، اما هکرها توانستند به چهار حساب مرتبط با این ستاد یا مقام‌های فعلی و سابق آمریکا دسترسی پیدا کنند.

تام برت یکی از مدیران مایکروسافت توضیح می‌دهد، این گروه هکری با هدف حملات فیشینگ علیه افراد اقدام به جمع‌آوری اطلاعات از آنها کرده است.

حملات پیشرفته نبود و دنبال اطلاعات شخصی بودند

تام برت گفته «با آنکه حملاتی که امروز آنها را به اطلاع همگان می‌رسانیم از لحاظ فنی پیشرفته نبودند ولی در آنها تلاش شده بود از حجم قابل‌توجهی اطلاعات شخصی استفاده شود تا هم حساب‌های کاربری متعلق به افراد مورد نظر شناسایی شوند و هم در مواردی معدود، تلاش برای حمله به آنها صورت بگیرد.»

وی در ادامه افزود: «این تلاش‌ها نشان می‌دهند گروه فسفر بسیار با انگیزه است و تمایل دارد زمان و منابع قابل توجهی را برای انجام تحقیقات و سایر روش‌های جمع‌اوری اطلاعات گردآوری کند.»

کیهان لندن بلافاصله پس از حمله به اکانت‌های خود و حساب‌های برخی از همکاران در روز ۲۹ سپتامبر در شبکه‌‌‌های اجتماعی به کاربران اینترنتی و مخاطبان خود هشدار داد.

توصیه مایکروسافت به مشتریان

مایکروسافت در پایان می‌نویسد: «مراحل مختلفی وجود دارد که مشتریان می‌‌توانند برای تأمین امنیت حساب‌‌های کاربری خود از آن استفاده کنند. ما قویاً مشتریان را تشویق می‌‌کنیم تا از تائیدیه [رمز] دو مرحله‌ای روی حساب‌های خود استفاده کنند… افراد همچنین می‌توانند به صورت دوره‌‌ای تاریخ ورود به سیستم خود را بررسی کنند و ما این کار را برای روزنامه‌نگاران‌، کارمندان کمپین‌‌های سیاسی و سایر افراد علاقمند به اطمینان از امنیت حساب توصیه می‌‌کنیم.»

این خبر بازتاب گسترده‌ای داشت و شبکه‌‌‌های مختلف بین‎المللی از جمله NBC ،CBS و الجزیره به بازتاب آن پرداختند.

این ماجرا در بین کاربران شبکه‎های اجتماعی از جمله توییتر نیز واکنش‌هایی را به همراه داشت. مهدی یحیی‌نژاد محقق و فعال گسترش دسترسی به اینترنت می‌نویسد: «متاسفانه چنین حملات سایبری منشا گرفته از ایران به جامعه برنامه‌نویس ایران لطمه خواهد زد و شرکت‌های خارجی سخت‌تر به استخدام فریلنسرهای ایرانی رقبت نشان خواهند داد و نگران هکر بودن این افراد خواهند بود.»

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در حاشیه سفر خود به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مصاحبه‌ای با شبکه NBC در پاسخ به احتمال مداخله سایبری ایران در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفته بود که ایران در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت نمی‌کند اما درگیر یک جنگ سایبری با آمریکا است که با حملات سایبری آمریکا به تأسیسات هسته‌ای ایران شروع شده است.

بحمدالله ظرفیت سایبری خوب است!

روز ۱۳ مهر ۱۳۹۸ احمدرضا پوردستان رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی ارتش در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفت: «در حوزه جنگ‌های سایبری بحمدالله امروز ظرفیت‌های خوبی در مجموعه نیروهای مسلح وجود دارد و یکی از مسئولیت‌های اصلی ستاد کل نیروهای مسلح همین حوزه سایبر و کنترل فضای سایبری نیروهای مسلح است که بحمدالله با قدرت و قوت دارد مدیریت می‌شود و هم در حوزه آفند، هم در حوزه پدافند کار شده است. در حوزه فضای ترکیبی که امروز در مقابل ما جبهه‌اش گشوده شده، نیروهای مسلح ظرفیت‌های دفاعی لازم را اتخاذ کرده‌اند و هوشیاری و توانمندی لازم را برای مقابله و پاسخ دارند.»

پیش از این امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نیز به ارتقاء فعالیت سایبری در واحدهای نظامی اشاره کرده بود.

بهمن ۱۳۹۷، وزارت خزانه‌داری آمریکا ٢ نهاد و ۱۰ فرد ایرانی از جمله شرکت «نت پیگرد سماوات» فعال در حوزه «جنگ الکترونیک و دفاع سایبری» و همکار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سپاه قدس را به اتهام طراحی حملات سایبری و خرابکاری تحریم کرد.

یکی از این نهادها وابسته به سپاه پاسداران است که با روش‌‌‌های سایبری با استفاده از بدافزارهای مخرّب اقدام به جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات از کامپیوترهای اشخاص می‎کرده است.

Share