مسئولان ایرانی می‌گویند یک میدان گازی «بزرگ» کشف کرده‌اند

رادیو فردا : معاون امور توسعه مهندسی شرکت ملی نفت ایران مدعی شد یک میدان گازی با نام «ارم» در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شیراز کشف شده که ۱۹ هزار میلیارد فوت مکعب ذخیره گاز (۵۴۰ میلیارد متر مکعب) دارد و ۱۳ هزار میلیارد فوت مکعب آن قابل استخراج است.

رضا دهقان گفت این میدان همچنین ۳۸۵ میلیون بشکه ذخایر میعانات گازی (نوعی نفت خام فوق سبک) دارد و در مجموع عایدی از این میدان «۴۰ میلیارد دلار» خواهد بود.

مقامات ایران در سال‌های گذشته نیز چندین بار از کشف میادین «عظیم» نفت و گاز خبر داده‌اند، اما آمارهای بین‌المللی چنین ادعاهایی را تأیید نمی‌کند.

بر اساس آمارهای اوپک، ذخایر نفت و گاز ایران در سال گذشته میلادی ۱۵۵٫۶ میلیارد متر مکعب و حجم ذخایر گاز ایران ۳۳٫۹ تریلیون متر مکعب بوده‌است که نسبت به سال ۲۰۱۷ تغییری نکرده‌است.

شرکت بی‌پی نیز ذخایر نفت ایران در سال گذشته را ۱۵۵٫۶ میلیارد بشکه و ذخایر گاز قابل استخراج آن را ۳۱٫۹ تریلیون متر مکعب برآورد کرده که نسبت به سال ۲۰۱۷ تغییری نکرده‌است.

البته ایران پارسال حدود ۲۶۰ میلیارد متر مکعب گاز و ۱٫۵ میلیارد بشکه نفت و میعانات گازی استخراج کرده و عدم کاهش ذخایر نفت و گاز نشان می‌دهد که نهایتاً ایران تقریباً همین میزان ذخایر جدید نفت و گاز پیدا کرده‌است یا توانسته ذخایر میادینی که طی سال‌های گذشته کشف کرده بود را تثبیت کند.

معمولاً برای تثبیت ذخایر دقیق یک میدان، حفاری چندین چاه در نقاط مختلف لازم است تا برآورد نهایی انجام شود و بعد از آن، ذخایر میدان جدید به آمار ذخایر نفت و گاز کشور افزوده می‌شود. ایران می‌گوید در میدان ارم یک چاه حفر شده‌است.

Share