«معیشت ۱۰ هزار صیاد شمال در خطر است»

استان‌وایر- آلودگی شدید رودخانه‌های شمال کشور معیشت بیش از ۱۰ هزار صیادی که در سه استان شمالی زندگی می‌کنند را به خطر انداخته است.

سالانه حدود ۱۶ هزار تن ماهی استخوانی در دریای خزر صید می‌شود. صید این رده از ماهیان در شمال کشور از اواسط مهر شروع می‌شود و تا فروردین ادامه دارد.

در سه استان شمالی کشور ۱۲۱ شرکت تعاونی صیادی فعالیت دارند که ۵۳ تعاونی به مازندران، ۵۱ تعاونی به گیلان و ۱۷ تعاونی به استان گلستان اختصاص دارد.

یعقوب دوجی، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های صیادی ایران گفته «آلودگی‌هایی با تاثیرات دیرپا محیط زیست رودخانه‌ها را به خطر انداخته است.»

دوجی افزوده «آلودگی رودخانه‌ها، صید غیرمجاز و بستن رودخانه‌ها، ماهیان مولد را به خطر می‌اندازد و باعث می‌شود بچه ماهی‌ها بمیرند یا صید شوند و به دریا نرسند.»

به گفته دوجی، آلودگی رودخانه‌ها که تهدیدی جدی است ناشی از آلودگی‌های صنعتی است. البته گردشگران با زباله ریختن رودخانه‌ها را آلوده می‌کنند،

فریبرز جمال‌زاده فلاح، سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی هم گفته در حال حاضر «در بیشتر قسمت‌های رودخانه حیات وجود ندارد.»

جمال‌زاده فلاح افزوده «در واقع اگر یک رودخانه در شهرهای شمالی کشور را درنظر بگیریم، حدود ۸۰ درصد طول آن، فاقد موجود زنده است.»

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از وخامت معیشت صیادان شمال ایران به خاطر آلودگی‌های زیست‌محیطی و مرگ ماهیان منتشر شده است.

Share