اعلام جرم علیه هالک‌بانک ترکیه به علت نقض تحریم‌های ایران

ایران اینترنشنال : دادستان‌های فدرال در نیویورک بانک هالک‌بانک ترکیه را در پرونده تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران مجرم تشخیص دادند.

جفری برمان، دادستان کل آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «چنانچه در کیفرخواست امروز (سه‌شنبه) آمده است، مشارکت نظام‌مند هالک‌بانک در انتقال غیرقانونی میلیاردها دلار درآمد نفتی ایران از سوی مقام‌های ارشد این بانک طراحی و اجرایی شده است.»

این کیفرخواست مشتمل بر شش فقره اتهام شامل کلاهبرداری، پولشویی و نقض تحریم‌هاست. یک سال پیش، محمد هاکان آتیلا، یکی از مقام‌های ارشد اسبق بانک، به علت همکاری با رضا ضراب، تاجر بین‌المللی، برای مخفی کردن مبادلات مربوط به ایران به شش سال حبس محکوم شده بود.

برمان در بیانیه خود اضافه کرد هالک‌بانک در دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا علیه ایران، از حمایت «مقام‌های ارشد دولت ترکیه» برخوردار بوده است. به گفته او، برخی از مقام‌های دولتی در ترکیه، «میلیون‌ها دلار رشوه» برای تسهیل مبادلات با ایران دریافت کرده‌اند.

ضراب در سال ۲۰۱۶ طی سفر به آمریکا بازداشت شد و پس از اعتراف به جرم خود، برای همکاری با دادستانی فدرال در پرونده آتیلا ابراز آمادگی کرد.

به نوشته بلومبرگ، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، از رکس تیلرسون، وزیر خارجه وقت، خواسته بود وزرات دادگستری را متقاعد کند از ضراب رفع اتهام شود.

اقامه دعوی علیه هالک‌بانک یک روز پس از آن مطرح شد که کاخ سفید فهرستی از اقدامات تنبیهی علیه ترکیه به علت عملیات نامی این کشور علیه کرد‌های مناطق شمالی سوریه منتشر کرد.

Share