فروش گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده در ایران

بی بی سی – رسانه‌های ایران امروز به موضوع عرضه “گوشت‌های لاکچری” در بعضی فروشگاه‌های شمال تهران پرداخته‌اند. عرضه آنلاین “گوشت‌های فانتزی” در ایران دو سه سال قبل هم خبرساز شده بود.

این گوشت بنا بر تعریف عرضه‌کنندگان، گوشت گوساله‌هایی است که “فقط شیر خورده و به آنها علوفه داده نشده است.” داستان به اینجا ختم نمی‌شود، بنا به ادعای فروشندگان، عضلات این گوساله‌ها ماساژ داده شده تا گوشت آنها نرم و ترد باشد.

سعید سلطانی، مدیر عامل اتحادیه دامداران و منصور پوریان، رئیس شورای تامین کنندگان دام ایران به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفتند عرضه گوشت‌ با عنوان “لاکچری” در تهران، “عوام‌فریبی و سودجویی” فروشندگان است‌.

احمد مقدسی، رئیس انجمن صنفی گاوداران ایران هم در تعریف “گوشت لاکچری” گفته است که “گوساله‌های ویل تنها باید شیر مصرف کنند تا خوراک آن‌ها حاوی آهن نباشد، اما عرضه با نرخ‌های یک میلیون تومان به بالا اجحاف در حق مصرف کننده است که تنها عده‌ای خاص قدرت خرید آن را دارند. مصرف‌کنندگان بدانند که گوشت‌های توزیعی به هیچ عنوان گوشت ویل نیست.”

در سایت یکی از شرکت تولید و عرضه این نوع گوشت در باره علت قیمت زیاد آن آمده:

“دلیل قیمت بالای محصولات دامی که به عنوان گوشت ویل عرضه می‌شوند این است که این دام‌ها در محیط فاقد هر گونه باکتری و ویروس پرورش می‌یابند و پس از زایمان دام مولد گوساله‌های نوزاد از فارم جدا و به محیط‌های ایزوله هدایت می‌شوند. از سوی دیگر گرفتن ماساژ عضلانی دام‌ها توسط متخصصان به صورت روزانه برای لطافت بافت گوشت و ساختار اندام دام، پخش موسیقی خاص برای دام‌ها و تغذیه آنها با شیر باعث می‌شود تا هزینه پرورش در این واحدها روزانه به ۵۰ تا ۱۳۰ دلار برسد.”

عرضه محصولات خاص و گران‌قیمت در بعضی موارد واکنش مقامات ارشد ایران را هم در پی داشته است. حدود هشت سال پیش در تابستان ۱۳۹۰ خبر عرضه بستنی با روکش طلا در رستوران گردان برج میلاد جنجال‌برانگیز شد. واکنش‌ها به این خبر تا جایی پیش رفت که دفتر رهبر ایران در پاسخ به یک استفتا اعلام کرد “خوردن هر نوع بستنی حاوی عنصر طلا حرام است” و شهرداری تهران گفت جلوی فروش این بستنی را می‌گیرد.

افتتاح مراکز خرید جدید در سه چهار سال گذشته و آغاز فعالیت فروشگاه‌های “لوکس” در این مراکز، پای علاقه‌مندان عمدتا ثروتمند را هم به رستوران‌ها و کافه‌هایی باز کرده که با عرضه خوراکی‌های ویژه، بازار خود را در میان این قشر جستجو می‌کنند.

Share