پمپئو : در صورت لزوم ترامپ آمادۀ انجام اقدام نظامی علیه ترکیه است

رادیو فرانسه : مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، در گفتگو با تلویزیون “سی ان بی سی” گفت که رئیس جمهوری آمریکا کاملاً آمادۀ است که در صورت نیاز علیه ترکیه دست به اقدام نظامی بزند. پمپئو افزوده است که منافع آمریکا در خاورمیانه همچنان به قوت خود باقی است و آمریکا آماده است که هر جا منافع آن و قواعد بین المللی ایجاب کند همۀ قدرت خود را به کار بگیرد.

مایک پمپئو سپس گفت : هر چند کشورش صلح را به جنگ ترجیح می دهد، اما، رئیس جمهوری آمریکا قویاً آماده است که در صورت لزوم دست به اقدام نظامی بزند.

پمپئو اضافه کرد که علت خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه پایان مأموریت آنها در این کشور بوده است. وی مدعی شد که ایالات متحد آمریکا به تعهدات خود در قبال کردهای سوریه در مبارزه با داعش وفادار بوده و عمل کرده است. وزیر امور خارجۀ آمریکا در عین حال افزود که کشورش هرگز منطقۀ تحت کنترل کردهای سوریه را به عنوان حکومتی مستقل به رسمیت نشناخته بود.

دیروز دوشنبه بیست و یکم اکتبر، رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، اظهار داشت که به در خواست اسرائیل و اردن شمار کوچکی از سربازان آمریکایی در سوریه و در مرزهای این کشور با اردن و اسرائیل باقی می مانند و مأموریت برخی دیگر از آنها حفاظت از میدان های نفتی در نزدیکی مرز عراق است. ترامپ بار دیگر گفت که آمریکا حاضر است برای تأمین امنیت میدان های نفتی یکی از شرکت های نفتی خود را به منطقه بفرستد.

Share