وزارت خارجه آمریکا: ایران سالی نزدیک به یک میلیارد دلار خرج «حمایت از تروریسم» می‌کند

ایران اینترنشنال : وزارت خارجه آمریکا گزارش سالانه خود را از وضعیت تروریسم در سراسر جهان منتشر کرد. در این گزارش، بار دیگر از ایران به‌عنوان «بدترین کشور حامی تروریسم» یاد کرده است.

بر پایه این گزارش، رژیم ایران سالانه حدود یک میلیارد دلار برای حمایت از گروه‌های تروریستی هزینه می‌کند و حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی به عنوان گروه‌های «تروریستی» معرفی شده‌اند که ایران به آن‌ها کمک می‌کند.

در این گزارش که روز جمعه دهم‌ آبان‌ماه منتشر شد، در چندین مورد به عملکرد و اقدامات نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده است. براساس این گزارش، در اکتبر سال ۲۰۱۸، یکی از عوامل نظام جمهوری اسلامی به اتهام طراحی یک عملیات تروریستی در دانمارک بازداشت شده است.

وزارت خارجه آمریکا در بخشی از گزارش سالانه خود به وضعیت لبنان نیز اشاره کرده است. در این گزارش آمده است که به‌رغم تلاش‌های دولت لبنان برای فاصله‌ گرفتن از درگیری‌های منطقه‌ای، حزب‌الله کماکان به نقش نظامی خود در عراق، سوریه و یمن ادامه می‌دهد.

در این گزارش، همچنین اشاره شده است، ایران به عوامل القاعده اجازه داده است تا در خاک ایران پناه بگیرند. در بخش دیگری از این گزارش، ایران متهم شده است که کماکان به «حملات سایبری» خود علیه دولت‌ها و شرکت‌های خارجی ادامه می‌دهد.

همزمان با انتشار گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در خصوص تروریسم، ناتان سیلز، هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم این وزارتخانه، در یک نشست خبری گفت: «تهدیدهای ایران صرفا منطقه‌ای نیست و جنبه جهانی دارد.»

در متن گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا اشاره شده که «نفوذ مخرب» ایران از طریق گروه‌های نیابتی وابسته به جمهوری اسلامی در سراسر جهان رو به افزایش است. آمریکا به کشورهای اروپایی هم در خصوص نفوذ گروهای تروریستی وابسته به ایران هشدار داده است.

در این گزارش به اخراج دو دیپلمات ایرانی از آلبانی، در ارتباط با طرح یک عملیات تروریستی در این کشور و دستگیری یک ایرانی مرتبط با حکومت جمهوری اسلامی در دانمارک اشاره شده است.

Share