صالحی از اقدام «نمادین» جدید در کاهش تعهدات برجامی خبر داد

رادیو فردا : رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه، ۱۳ آبان در تأسیسات نظنز با رونمایی نمادین از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفوژهای آی‌آر۶ گفت قرار بود این کار سه چهار سال دیگر انجام شود ولی «مقام‌های ارشد کشور» دستور دادند که این کار انجام دهیم.

علی اکبر صالحی این روند را یک «چالش سیاسی» توصیف کرده و گفته است هدف این بود که نشان دهند ایران «توان و اراده» عملیاتی کردن برنامه‌هایش را دارد.

او حدود یک ماه پیش وعده داده بود استفاده از این سانتریفوژهای پیشرفته که بخشی از گام‌های ایران در کاهش تعهداتش بود، اجرایی شود.

به گفته آقای صالحی ایران اکنون ۵ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در روز تولید می‌کند که نسبت به قبل از گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای، ۱۰ برابر شده است.

جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت امسال در سه مرحله با گازدهی به سانتریفوژهای نسل جدید، پایبند نبودن به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌شده و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از ۳٫۶۷ درصد به ۴٫۵ درصد، اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است.

علی‌اکبر صالحی در بخش دیگری از سخنان خود گفته است رونمایی از این زنجیره سانتریفیوژها نشان‌دهنده این است که «هیچ‌گاه فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی با کندی روبه‌رو نبوده و متوقف نشده بود».

در طول سال‌های گذشته منتقدان دولت روحانی، توافق هسته‌ای موسوم به برجام را عامل مهم در کندی و توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌دانستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اما چنین انتقادی را رد کرده و گفته است اگر فعالیت‌های این سازمان یا برنامه هسته‌ای ایران کند شده بود، «نمی‌توانستیم در عرض دو ماه بیش از ۲۶۶۰ سو به ظرفیت سویی که الان داریم یعنی ۶ هزار سو اضافه کنیم و به ۸۶۶۰ سو برسیم».

همچنین روز دوشنبه علی ربیعی سخنگوی دولت به خبرنگاران گفت حسن روحانی در زمان مقرر گام چهارم ایران در کاهش تعهداتش در برجام را اعلام خواهد کرد.

آقای ربیعی در این نشست خبری گفت دولت برای ملت و افکار عمومی مشخص کرده که نمی‌خواسته چنین وضعیتی پیش آید اما او این کاهش تعهدات را نتیجه آنچه «زورگویی آمریکا» خواند، ارزیابی کرده است.

پیش از این کشورهای اروپایی به ایران هشدار داده بودند که در صورت ادامه روند کاهش تعهدات هسته‌ای خود مجبور به خروج از برجام خواهند بود.

طبق زمان‌بندی اعلام شده، زمانی که جمهوری اسلامی برای برداشتن گام چهارم تعیین کرده، ۱۵ آبان ماه است.

Share