ادامه اعتراض‌‌ها به افزایش قیمت بنزین

رادیو فردا : در پی سه برابر شدن قیمت بنزین بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصادی سران قوا که به بروز اعتراض‌های مردمی در در شماری از شهرهای ایران انجامید، روز شنبه، ۲۵ آبان، تجمع‌هایی به‌ شکل‌های گوناگون در برخی شهرها از جمله تهران برگزار شد.

بر اساس فیلم‌های منتشر شده، اعتراضات در شامگاه شنبه نیز در برخی از شهرهای ایران ادامه دارد.

بر اساس گزارش‌های رسمی یک نفر از معترضان در سیرجان کشته شده است. همچنین فیلم هایی از شلیک مستقیم گاز اشک‌آور و گلوله به مردم از جمه در ساوه منتشر شده است.

در فیلم‌های منتشر شده از شهریار نیز صدای شلیک شنیده می شود.

بر اساس گزارش‌ها گروهی از معترضان در شهر سنندج شعارهایی را سر دادند و نیروهای امنیتی تعدادی از آنان را بازداشت کردند.

در برخی از معابر شهر گرگان نیز تجمعاتی برگزار شد. در چهارراه ولیعصر قزوین نیز برخی رانندگان، با خاموش کردن خودرو‌های خود به افزایش قیمت بنزین اعتراض کردند.

در شهریار نیز گروهی از معترضان اقدام به روشن کردن آتش کردند و دوربین مداربسته نصب شده در خیابان را شکستند.

در این میان در برخی از شهرها از جمله اصفهان معترضان با الهام گرفتن از روشی که در «اعترضات لبنان» مرسوم بوده اقدام به بستن خیابان و قلیان کشیدن کردند.

تعدادی از معترضان در شیراز نیز با بستن خیابان فوتبال بازی کردند.


در تعدادی از شهرهای ایران نیز برخی از معترضان با سوار شدن بر روی سه چرخه‌های کودکان به افزایش قیمت بنزین اعتراض کردند.

گزارش‌های غیررسمی حاکی است که از صبح روز شنبه مردم در برخی نقاط تهران و حدود ۴۰ شهر دیگر از جمله تبریز، اصفهان، شیراز و بوشهر نیز با سر دادن شعار و خاموش کردن خودروها در معابر عمومی و روش‌های دیگر به گران شدن قیمت بنزین اعتراض می‌کنند.

به‌رغم سانسور اخبار اعتراضات در رسانه‌های رسمی ایران، روز گذشته برخی خبرگزاری‌ها از بروز اعتراضات و درگیری نیروهای انتظامی با معترضان در سیرجان، برخی شهرهای خوزستان و مشهد خبر داده بودند.

شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی شامگاه پنج‌شنبه بدون اطلاع قبلی اعلام کرد که قیمت بنزین آزاد سه برابر افزایش یافته است. بر این اساس، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان شده است.

افزایش قیمت بنزین بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا که مستقیماً‌ زیر نظر رهبر تشکیل شده انجام گرفته است.

همزمان، پروانه سلحشوری، نماینده مجلس شورای اسلامی، در توئیتر خود از تماس‌های مکرر مردم با نمایندگان مجلس خبر داد و نوشت: «مدت‌هاست مجلس در رأس امور نیست. این موضوع در جلسه سران سه قوه تصمیم‌گیری شده.»

این نماینده مجلس همچنین نوشت که «مجلس بعدی را تعطیل کنید، خودش اقتصاد مقاومتی است».

اقتصاد مقاومتی اصطلاحی است که رهبر جمهوری اسلامی نخستین بار سال ۱۳۸۹ آن را در سخنان خود به کار برد و از سال ۱۳۹۱، در اوج تحریم‌های اقتصادی سازمان ملل و ایالات متحده علیه ایران، آن را سرلوحه رفتار اقتصادی جمهوری اسلامی قلمداد کرد.

Share