اختلال گسترده در دسترسی به اینترنت درپی اعتراض‌‌ها به افزایش قیمت بنزین در ایران

ایران اینترنشنال : در پی ادامه اعتراض‌های مردمی به افزایش قیمت بنزین، دسترسی به اینترنت در ایران از روز گذشته با اختلال‌های شدید مواجه شده است. گزارش‌های میدانی از شهرهای معترض حاکی از این است که کلیه اپراتورهای کشور شبکه اینترنت همراه کاربران را در مناطق بروز اعتراض‌ها قطع یا به‌شدت محدود کرده‌اند.

سازمان نت‌بلاکس (NetBlocks)، که وضعیت اینترنت در کشورهای جهان را بررسی می‌کند، ساعاتی پیش با انتشار نمودار وضعیت اینترنت در ایران، از قطع گسترده این شبکه در کشور خبر داده است. بر اساس این گزارش، اپراتورهای ثابت و همراه در ایران از نیمه‌شب گذشته افت شدید دسترسی داشته‌اند و این اختلال‌ها کماکان ادامه دارد.

اهواز، کرمان، مشهد و شیراز از شهرهایی‌اند که کاربران ایرانی توییتر از محدودیت شبکه اینترنت تلفن همراه در آن‌ها خبر می‌دهند. برخی کاربران می‌گویند پیامک‌های هشدار‌آمیزی در مورد شرکت در اعتراض‌ها دریافت کرده‌اند. در این پیامک‌ها، که نهادهای نظامی و امنیتی برای افراد ارسال کرده‌اند، هشدار داده شده است در صورت حضور در خیابان‌ها و اعتراض به افزایش قیمت بنزین، با افراد برخورد قضایی می‌شود. در متن برخی از این پیامک‌ها آمده است: «مخاطب گرامی، شرکت در هرگونه تجمع غیرقانونی جرم محسوب گردیده و پیگیری قضایی دارد. هرگونه درخواست قانونی می‌بایست از طریق مراجع ذیصلاح پیگیری و اقدام گردد.»

حکومت ایران در سال‌های گذشته، همواره در مواجهه با اعتراض‌ها از اینترنت به‌عنوان اهرمی برای کنترل معترضان استفاده کرده است. قطع گسترده اینترنت در ایران اولین بار در سال ۸۸ و در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات رخ داد. دو سال پیش نیز در پی اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶، اینترنت در ایران در بازه‌های زمانی مختلف کاملا محدود شد.

علی‌رغم محدودیت‌های اعمال‌شده، خبرگزاری‌ها از ادامه اعتراض‌های مردمی در شهرهای مختلف کشور خبر می‌دهند.

Share