حمایت آیت‌الله سیستانی از اعتراض‌ها؛ ‘عراق برای همیشه تغییر کرده’

بی بی سی : آیت‌الله علی سیستانی، از روحانیون شیعه مقیم عراق روز جمعه به شکل کامل از اعتراض‌های این کشور حمایت کرد و گفت که عراق هرگز شبیه به دوران پیش از اعتراضات نخواهد شد.

این روحانی بانفوذ از مقام‌های عراق خواست تا هرچه سریعتر نسبت به درخواست‌های معترضین واکنش نشان دهند.

او در سخنانی که توسط نماینده‌اش در نمازجمعه کربلا بیان شد، گفت: “اگر کسانی که در قدرت هستند فکر می‌کنند می‌توانند با تعلل، از زیر بار اصلاحات واقعی شانه‌ خالی کنند، واقعا دچار توهم هستند.”

آیت‌الله سیستانی همچنین تاکید کرد که “آنچه بعد از این اعتراض‌ها در عراق پیش می‌آید، شبیه به گذشته نخواهد بود” و سیاستمداران عراقی و کسانی که قدرت را در دست دارند، باید به این موضوع توجه کنند.

از آغاز اعتراض‌های عراق در روز اول اکتبر (یک و نیم ماه پیش)، ابعاد تظاهرات گسترش یافته و خواسته‌هایی بنیادین‌تر مانند لزوم اصلاحات نظام سیاسی کشور، از سوی مخالفان مطرح شده است.

سیستانی در آغاز اعتراض‌ها به شکل محتاطانه‌ای از آن حمایت کرد و تجمع مسالمت‌آمیز را “روشی آبرومند” برای بیان خواسته‌ها توصیف کرد.

این روحانی ۸۹ ساله که در نجف زندگی می‌کند، هرگز در انظار عمومی دیده نمی‌شود. اما با این حال از نفوذ قابل توجهی در میان شیعیان عراق برخوردار است.

بعد از پایان نماز جمعه نیز بسیاری از هواداران آیت‌الله سیستانی در شهرهای مختلف از جمله بصره و ناصریه دست به راهپیمایی زدند.

در میدان تحریر بغداد نیز بسیاری از معترضین برای گوش سپردن به پیام آیت‌الله سیستانی جمع شدند.

در عین حال همچنان در برخی مناطق نیروهای امنیتی عراقی تلاش می‌کنند تا با گاز اشک آور معترضین را متفرق کنند.

این درگیری‌ها در برخی نقاط به خشونت‌های مرگبار نیز کشیده شد و عصر روز جمعه در بغداد دستکم دو نفر در پی شلیک گلوله کشته شدند.

از آغاز این اعتراض‌ها در ابتدای ماه اکتبر تاکنون، بیش از ۳۳۰ نفر در عراق کشته شده‌اند.

این خونبارترین اعتراض‌های مردمی در عراق در سالهای اخیر است.

ضمن اینکه این اعتراض‌ها، جدی‌ترین تهدید برای نظام سیاسی کنونی عراق توصیف شده که بعد از سقوط صدام حسین توسط آمریکا، تاسیس شده است.

برخی معترضین این نظام سیاسی را ناکارآمد می‌دانند و معتقدند که ریشه بسیاری از مشکلات در همین نظام سیاسی است.

عراق دومین صادرکننده نفت اوپک است، اما با مشکلات گسترده‌ای مانند بیکاری، فقر و فساد دست و پنجه نرم می‌کند.

Share