خشم و نفرت مردم از «روحانیون» و «مراجع» بیشتر شده است

بودجه‌‌های هنگفت دولتی و مخارج بی‌‌حساب و کتاب نهادهای دینی در شرایطی که جیب مردم خالی است می‌‌تواند در هفته‌‌های آتی به شکاف و حتی درگیری میان مردم و روحانیون به ویژه روحانیون حکومتی منجر شود.

«محبت نیوز»- به دنبال تصمیم نظام برای افزایش قیمت بنزین اعتراضات سراسری در ایران آغاز شد، برآوردهای اولیه حکایت از آن دارد که در پی این اعتراضات دستکم ۱۰ مورد حمله به دفاتر امامان جمعه، نمایندگی‌‌های ولی فقیه، حوزه‌‌های علمیه و حسینیه‌‌ها و مدارس دینی صورت گرفته است.


این آمار که به نظر بیشتر از این‌‌ها نیز هست نه تنها واکنش‌‌های اجتماعی به یک تصمیم اقتصادی و سیاسی است بلکه ریشه در خشم و انزجار گروه‌‌های مختلف اجتماعی از دستگاه روحانیت است.


مدرسه علمیه زنان «کوثر» در فردیس کرج، حوزه علمیه زینبیه اصفهان، حوزه علمیه خوزستان، مدرسه علمیه امام مهدی در شهر اهواز، مدرسه علمیه «صالحیه مکتب الصادق» در کازرون و «مدرسه علمیه خاتم الانبیاء»، مصلی و دفتر امام جمعه شهر قدس در غرب تهران، دفتر امام جمعه شهر صدرا و منزل امام جمعه و نماینده ولی فقیه یزد مراکزی بود که معترضان به آنها حمله و خسارات سنگینی وارد کردند.


در کازرون حمله مردم به حوزه علمیه چنان سنگین بود که نه تنها اموال را تخریب کرده بودند بلکه همراه ساختمان قرآن‌‌ها را هم سوزانده بودند.


نظیر این اتفاقات در جریان اعتراضات دی‌‌ماه سال ۱۳۹۶ نیز تکرار شد و تعداد زیادی مسجد و حسینیه به آتش کشیده شد. گرچه شماری از مظنونان به این حملات شناسایی و دستگیر و مجازات شدند اما باعث نشد که در این مرحله از اعتراضات مردم خشم خود و نفرتشان از این مراکز را دوباره چنین بی‌‌محابا نشان ندهند.
در عین حال در سال‌‌های اخیر بارها گزارش‌‌های متعدد از سراسر ایران منتشر شده که براساس آن روحانیون یا طلابی که به بهانه «امر به معروف و نهی از منکر» اقدام به دخالت در احوال شخصی مردم می‌‌کنند مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و در پاره‌‌ای مواقع به کشتن آنها منجر شده است.


بدیهی است وقتی حاکمیت به جای رعایت انصاف و عدل در جامعه با کینه و خشم و ظلم بر مردم حکومت کند خشونت در تمام جامعه نهادینه و افراد آن اجتماع نیز کم و بیش تحت تاثیر خمان محیط قرار خواهند گرفت و به قول معروف «خشونت خشونت آفرین است.»


در رویدادی دیگر سه مرجع تقلید: صافی گلپایگانی، علوی گرگانی و مکارم شیرازی پس از افزایش قیمت بنزین به دولت تاختند و به ظاهر از مسئولان خواستند تا این تصمیم خود را که به مردم به خصوص فقرا آسیب می‌‌زند لغو کنند. با این حال پس از آنکه علی خامنه‌‌ای در حکم حکومتی از این تصمیم حمایت کرد این سه مرجع تقلید سکوت کردند و برای حفظ منافع خود ترجیح دادند در مقابل رهبر جمهوری اسلامی عقب‌‌نشینی کنند.


بخشی از شعار معترضان در جریان تظاهرات اخیر مستقیم علیه روحانیون بود. از جمله «مملکت آخوندی نمی‌‌خوایم، نمی‎‌‎خوایم». در واکنش به این شعارها لطف‌الله دژکام امام جمعه شیراز خطاب به مردم گفت «رضاخان نتوانست عمامه از سر آخوند بردارد، شما چگونه می‌گویید آخوند باید برود؟». او همچنین گفت اگر نهادهای امنیتی نمی‌‌توانند اعتراضات را سرکوب کنند خودش و بسیجیان وارد میدان خواهند شد. این موضعگیری نمک بر زخم مردمی بود که در شیراز و کازرون و شهرهای اطراف چندین کشته و مجروح داشتند.


فارغ از اینکه نتیجه اعتراضات کنونی چه شود اکنون مرجعیت و روحانیت منفورتر از همیشه در افکار عمومی جایگاه خود را در خطر می‌‎بینند. بودجه‌‌های هنگفت دولتی و مخارج بی‌‌حساب و کتاب نهادهای دینی در شرایطی که جیب مردم خالی است می‌‌تواند در هفته‌‌های آتی به شکاف و حتی درگیری میان مردم و روحانیون به ویژه روحانیون حکومتی منجر شود.

Share