ظریف در تهران با معاون طالبان دیدار کرد

رادیو فردا : وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در تهران، با ملا عبدالغنی برادر، معاون طالبان و رئیس دفتر سیاسی این گروه، دیدار و گفت‌وگو کرده‌است.

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا، روز شـشم آذر ماه گزارش داده است که این دیدار «در ادامه تلاش‌های ایران برای بازگشت صلح به افغانستان» با ملا عبدالغنی برادر، معاون طالبان و رئیس دفتر این گروه در قطر انجام شده‌است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر، نیز در حساب کاربری خود در توئیتر این سفر را تائید کرده و گفته طرف‌ها در مورد مسائلی مانند روند صلح و مشکلات مربوط به مهاجران افغان در ایران، گفت‌وگو کرده‌اند.

شماری از رسانه‌های داخلی افغانستان نیز خبر این دیدار را بازتاب داده‌اند.

خبرگزاری ایرنا می‌گوید «مهم‌ترین» دلیل دیدار محمدجواد ظریف با ملا برادر «ترغیب طرف‌های افغان به گفت‌و‌گوهای بین‌الافغانی، تشویق به یافتن راه‌حل مسائل از طریق گفت‌وگو، حمایت از تمام نیروهای افغان برای یافتن فصل مشترک همکاری در بیرون رفتن نیروهای خارجی و امنیت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی اعلام شده است».

از سوی دیگر اما وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، هفته پیشی در گزارشی گفته بود تهران «برای مقابله با نفوذ ایالات متحده و کشورهای غربی در افغانستان، به حمایت خود از گروه طالبان ادامه داده، به این گروه اسلحه، آموزش و منابع مالی می‌رساند».

در گزارش ۲۹ آبان ماه پنتاگون گفته شده بود هرچند طالبان سرسپردگی کاملی به جمهوری اسلامی ندارد، اما همکاری‌های دو طرف در راستای مقابله با «دشمن مشترک» بنا شده‌است.

این نخستین بار نیست که هیئت طالبان با مقام‌های جمهوری اسلامی دیدار می‌کند. اواخر شهریور ماه نیز اعضای دفتر سیاسی طالبان در تهران با برخی مقام‌های وزارت خارجه و همچنین مقام‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرده بودند.

در آن زمان صدیق صدیقی، سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان، بدون آن‌که مستقیما به نام ایران اشاره‌ای بکند، در حساب‌ کاربری خود در فیس‌بوک نوشته بود کابل از کشورهای همسایه‌ انتظار ندارد «تا از یک گروه هراس‌افکن که هنوز هم دست‌های‌شان به خون افغان‌های بی‌گناه سرخ است و به ویرانی افغانستان می‌اندیشند، میزبانی کنند».

او در حساب خود در توئیتر نیز بدون ذکر نام ایران به موضوع واکنش نشان داده بود.

ایالات متحده در ماه‌های قبل، برای دستیابی به توافقی که منجر به پایان خشونت‌ها شود و زمینه خروج نیروهای آمریکایی را نیز فراهم کند، با طالبان مذاکراتی انجام داده بود.

اما با ادامه حملات طالبان که به کشته‌شدن نظامیان و غیرنظامیان و نیز یک سرباز آمریکایی انجامید، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، مذاکرات را لغو کرد.

Share