اعتراض هتلدارها به دلیل خسارت ناشی از قطع یک هفته‌ای اینترنت

کیهان لندن : تعدادی از هتلدارها در ایران نسبت به خسارت ناشی از قطع شدن اینترنت اعتراض دارند. آنها می‌گویند قطع اینترنت در حالی خسارت قابل توجهی به آنها وارد کرده که مالیات و هزینه‌های زیادی نیز به دلیل وضعیت کسادی صنعت توریسم به آنها تحمیل شده است.

جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران ایران در این رابطه گفته است که بررسی و برآورد میزان خسارت مالی وارد شده از قطع شدن اینترنت توسط دولت در یک هفته گذشته، در حال انجام است.

او همچنین گفته است که «پیگیریم در صورت امکان از منابع و راه‌های رسمی خسارت وارد شده به صنعت هتلداری را جبران کنیم»، اما توضیح نداده که دقیقا به چه صورتی این خسارت از راه رسمی قابل پیگیری است.

این تنها هتلداران نیستند که در حوزه گردشگری آسیب می‌بینند، دفاتر هواپیمایی و توریستی نیز از جمله بخش‌هایی به شمار می‌روند که به دلیل قطع بودن یک هفته‌ای اینترنت نه توانستند بلیت یا تور بفروشند و نه توانستند که بلیت رزرو کنند. این عدم دسترسی به خارج از کشور برای بسیاری از تورهایی که پیشتر به فروش رسیده بود نیز مشکلاتی ایجاد کرد. هنوز هم اینترنت به طور کامل در سراسر کشور وصل نیست و سرعت عادی ندارد.

ایرج پورفرج رئیس جامعه تورگردانان ایران نیز گفته است که در پی قطع اینترنت «به شورای عالی امنیت ملی نامه‌ای نوشته‌ایم، چراکه ارتباطمان با توریست‌ها و آژانس‌های خارجی کاملا قطع شده است و خبر نداریم چه تصمیمی برای سفر به ایران گرفته‌اند.»

ایرج پورفرج درباره آنچه طی قطع شدن اینترنت در صنف تورگردانان رخ داد گفته است که «با هیچ آژانسی در خارج از کشور نمی‌توانیم مکاتبه داشته باشیم. از نتایج تصمیمات آنها درباره سفر ایران اطلاعی نداریم. همه رایزنی‌های قبلی با آژانس‌ها و توریست‌های خارجی بدون جواب مانده است. نمی‌دانیم پیشنهاد سفر به ایران را پذیرفته‌اند یا منصرف شده‌اند. رویه کار معمولا اینطور بود که از طریق پیام‌رسان‌های اینترنتی با توریست‌ها و آژانس‌های خارجی ارتباط برقرار می‌کردیم و کمتر ارتباط مستقیم تلفنی یا فکسی برقرار می‌شد. حالا با قطع اینترنت همه دسترسی‌ها نیز قطع شده است.»

با اینهمه قطع شدن اینترنت و وارد شدن خسارتی قابل توجه به هتل‌های سراسر کشور در حالت عادی نیز از وضعیت درآمدی خود رضایت ندارند، موجب شده تا بار دیگر موضوع اخذ مالیات از هتلداران مورد توجه قرار بگیرد.

جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران ایران در این‌باره توضیح داده است که «هتل در شرایط اقتصادی حاضر کالایی گران در ایران محسوب می‌شود که در دسترس طیف گسترده‌ای از مردم نیز قرار ندارد. پی‌گیریم از طریق مجلس با تصویب طرح‌هایی همچون معافیت صددرصدی مالیات بر ارزش افزوده، قدرت خرید این کالا را در بین مردم افزایش دهیم.»

رئیس جامعه هتلداران اظهار کرده است این طرح هم‌اکنون روی میز کمیسیون اقتصادی مجلس است که با توجه به شرایط پیش‌آمده در کشور معطل مانده و ما امیدواریم با تصویب این طرح، نرخ هتل‌ها مقرون‌ به صرفه‌تر شود.

او همچین درباره نرخ جدید هتل‌ها که مهرماه هر سال با نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعیین می‌شود، گفت: «میانگین افزایش نرخ هتل‌ها برای یک سال آینده ۱۵ درصد تعیین شده است. این درصد که بسته به میزان مسافرپذیری و استاندارد هتل در هر استان متغیر است، از مهرماه امسال اجرا شده که تا مهرماه سال ۱۳۹۹ معتبر است و قرار نیست برای تعطیلات نوروز همزمان با آغاز سال جدید نرخ‌های دیگری اعلام شود یا افزایشی صورت گیرد.»

حمزه‌زاده تاکید کرد: «این افزایش نرخ پیش از اصلاح نرخ بنزین و یا قطع شدن اینترنت تعیین شده بود و ارتباطی به این مسائل ندارد. هتل‌ها طبق روال مرسوم در مهرماه هر سال این نرخ را با نظر کارشناسان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با توجه به شاخص تورم تعیین می‌کنند.»

سخنان حمزه‌زاده نشان می‌دهد که ممکن است نرخ هتل‌ها علاوه بر افزایش معمول سالانه به دلیل نرخ بنزین نیز افزایش مضاعف پیدا کند!

Share