وزیر دفاع جدید: اسرائیل باید حضور رژیم ایران در سوریه را ریشه کن سازد

رادیو پیام اسرائیل : وزیر دفاع جدید اسرائیل، نفتالی بنت بر این باور است که باید موجباتی به وجود آورد که رژیم ایران ناچار گردد سوریه را ترک گوید و امید خود را برای تعرض از خاک آن کشور علیه اسرائیل، از دست بدهد. حکومت اسلامی، خود بارها گفته است که هدف نظامی آن، محاصره کردن اسرائیل از چهار طرف و حمله ناگهانی به این کشور است که سوریه یک حلقه اصلی و اساسی چنین برنامه ای را تشکیل می دهد.

نفتالی بنت که یکی از رهبران جناح راست اسرائیل است و ماه گذشته مقام وزارت دفاع را به عهده گرفت، همیشه خواهان نشان دادن قاطعیت سیاسی در امور امنیتی و نظامی بوده و در چارچوب آن بارها توصیه کرده که باید حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین را بکلی ریشه کن ساخت.

رسانه های اسرائیلی نوشتند که وزیر دفاع این توصیه خود علیه حضور نظامی حکومت ایران در سوریه را در جریان رایزنی های نشست محرمانه امیران ارتش بیان داشته و در توضیح آن گفته است که خیزش مردمی در ایران موجب گردیده که رژیم کنونی به آستانه سقوط نزدیک شود و این واقعیت می تواند فرصتی باشد که اسرائیل موجباتی در سوریه و خارج از آن ایجاد کند که رژیم ایران را ناچار سازد به حضور نظامی خود در سوریه پایان دهد.

به گفته آگاهان، نفتالی بنت به امیران ارتش گفته است که اسرائیل این توانایی را دارد که رژیم ایران را ناچار به خروج از سوریه سازد. در مورد آن که وزیر دفاع چه راه هایی را برای رسیدن به این هدف پیشنهاد می کند، خبری در دست نیست.

به نوشته روزنامه “ییسرائل هیوم” (اسرائیل امروز)، بسیاری از امیران ارتش ارزیابی بنت را نمی پذیرند و بر این باورند که اسرائیل قادر نیست موجب خروج کامل رژیم ایران از سوریه شود، ولی کاملا قادر است از ریشه گرفتن حضور نظامی سپاه قدس در خاک سوریه جلوگیری کند.

اکنون دو سال و بیشتر است که نیروی هوایی اسرائیل مرتبا تاسیسات نظامی جدید رژیم ایران در خاک سوریه را مورد حمله قرار می دهد، تا سپاه قدس نتواند حضور خود در سوریه را به صورت دائمی درآورد.

اسرائیل در جریان حملات خود، انبارهای تسلیحات فرستاده شده از ایران به سوریه را بمباران کرده و کارگاه های تولید جنگ افزار در داخل سوریه را ویران ساخته و ساختمان های جدیدی را که حکومت ایران برای نظامیان خود در سوریه برپا می سازد خراب کرده و همچنین اکنون مدتی است می کوشد از برپایی یک قرارگاه بزرگ نظامی نیروهای ایران در بخش شمال شرقی سوریه و در نزدیکی مرز عراق جلوگیری کند.

از دیدگاه امیران ارتش، همین اقدامات، حضور نظامی ایران در سوریه و گسترش آن را بسیار دشوار می سازد، ولی اسرائیل امکاناتی ندارد که به طور کامل موجب خروج رژیم ایران از سوریه شود.

به گفته آگاهان، نفتالی بنت در توضیح دیدگاه خود از جمله گفته است که اسرائیل باید بر شدت تحریم ها و فشارهای اقتصادی بر رژیم ایران از جانب کشورهای دیگر، بیافزاید و در صحنه بین المللی نیز حکومت ایران را زیر فشارهای بیشتری قرار دهد .

به گفته همین منابع، نفتالی بنت به امیران ارتش گفته است که کاهش ماه های اخیر در عملیات نظامی اسرائیل علیه مواضع سپاه قدس در خاک سوریه اشتباه بوده و ارتش باید همچنان به فشار نظامی ادامه دهد. او فاش ساخت که در ماه های اخیر، ارتش اسرائیل شمار کمتری از پهپادهای اطلاعاتی خود را بر فراز سوریه به پرواز در آورده است.

Share