رهبر آینده ایران کیست؟

ایرانشهر : سهراب احمری روزنامه‌نگار بین المللی که در حال حاضر برای نیویورک پست نیز قلم‌ می زند در مقاله ای در همین نشریه تحت عنوان « چه‌کسی ایران را به احتمال بسیار قوی پس از سقوط خامنه ای رهبری خواهد کرد؟» با ذکر شرایط امروز و دیروز ایران در طول تاریخ به مقایسه رهبری در آن شرایط می پردازد. آقای احمری در این مقاله می نویسد: رضا خان رهبری ایران را به عهده گرفت و سپس به پادشاه مطلق العنان « رضا شاه » تبدیل شد. در انقلاب اسلامی آیت الله خمینی پس از به ثمر رسیدن انقلاب به « رهبر معنوی» تبدیل شد.

او در پایان این گونه نتیجه می گیرد که ” آیا نواده ساکن ایالت مریلند رضا خان، « شاهزاده رضا پهلوی» می تواند به تخت سلطنت باز گردد؟ امکان دارد. ولی تعجب نکنید اگر پادشاه بعدی یا رهبر بعدی ایران از داخل دستگاه امنیتی رژیم سر درآورد. “

شایان ذکر است سهراب احمری در سال ۱۹۸۴ در تهران متولد شده و در سال ۱۹۹۸ به ایالات متحده مهاجرت کرده است. او دارای دکترای حقوق از «دانشگاه نورث‌ایسترن» (Northeastern University) می باشد که در زمینه‌های مختلف مقاله می‌نویسد.

نوشته‌های وی موجب معرفی و آشنایی با اتفاقات و توسعه سیاسی در ایران، دنیای عرب و اروپا شده است. سهراب احمری همچنین یکی از نویسندگان و ویراستاران «رویاهای بهار عربی»، مجموعه‌ای از مقالات مخالفان جوان خاورمیانه است که توسط لخ والسا، برنده جایزه صلح نوبل، و گلوریا استاینم، از چهره‌های مطرح فمینیست، نیز مورد تقدیر قرار گرفته است.

سهراب احمری با الهام گرفتن از رویدادهای به وقوع پیوسته در بحبوحه انتخابات ۱۳۸۸، به عنوان خبرنگار آزاد شروع به فعالیت کرد، و با نشریات مختلف اقدام به همکاری کرد که از این میان می‌توان به «وال استریت ژورنال»، «بوستون گلوب»، «جمهوری جدید»، «تاریخ‌نگار آموزش عالی» و مجله «کامنتاری» (تفسیر) اشاره کرد.

Share