خداحافظی موگرینی از ریاست سیاست خارجی اتحادیه اروپا

دوران خدمت پنج ساله فدریکا موگرینی به عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پایان رسید. او دیروز در صفحه توئیتر خود نوشت: دوره خدمت من پس از پنج سال فشرده به پایان رسید. از همه کسانی که برای تبدیل اتحادیه اروپا به شریکی معتبر، ستون چندجانبه‌گرایی و مدافع سرسخت حقوق بشر تلاش کردند، متشکرم.

من دفترم را به دستان خوب جوزف بورل می‌سپارم و برای او بهترین‌ها را آرزو می‌کنم. معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در آستانه به اتمام رسیدن طول دوره موگرینی، با انتشار پستی توئیتری از او قدردانی کرد. هلگا اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در پیامی توئیتری از فدریکا موگرینی به دلیل خدماتی که در طول دوره خدمت خود انجام داده است، تشکر کرد.

او در این توئیت نوشت: خداحافظی گرم و تشکر صادقانه. ممنون از تلاش‌های تو بابت خدمات‌رسانی قوی و مدرنی که داشتی. به دستاوردهایی که تحت رهبری تو در راستای برخورداری از اروپایی قوی‌تر داشتیم می‌بالم. گفتنی است سکان سیاست خارجی اتحادیه اروپا تا چندی دیگر به جوزف بورل سپرده می‌شود که در کارنامه خود سابقه وزارت خارجه اسپانیا را دارد. موگرینی در سال ۲۰۱۴ و در ۴۱ سالگی به عنوان نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی انتخاب شد.

او در آن زمان با مقاومت کشورهای شرق اروپا مواجه شد که او را فردی بدون تجربه و بسیار نزدیک و صمیمی با مسکو می‌دانستند اما موگرینی در توسعه چشمگیر ساختار امنیتی اتحادیه اروپا نقش بسزایی ایفا کرد و به شدت تلاش داشت تا کشورهای عضو همکاری‌های نزدیک‌تری داشته باشند و بودجه‌های بیشتری را هزینه کنند. وی نقش بسیار مهمی در حفظ توافق اتمی ایران ایفا کرده بود.

Share