نهضت سواد آموزی: ۲میلیون و ۶۰۰ هزار بی سواد داریم

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی گفت: براساس آمار سال ۹۵ در سطح کشور دو میلیون و ۶۰۰هزار بی سواد وجود دارد.

به گزارش ایسنا، “شاپور محمد زاده” چهارشنبه،۱۳ آذر ماه در نشست شورای پشتیبانی سوادآموزی آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه چهلمین سال سوادآموزی در کشور را جشن می گیریم اظهار کرد: دستاوردهای مختلف در پزشکی و سایر موارد در حوزه سوادآموزی داشته ایم.

وی اظهارکرد: قبل از انقلاب در جمعیت ۱۰ تا چهل و نه ساله ها ۴۷ درصد باسواد داشتیم ولی در سال ۹۵ به ۹۵ درصد رسیده و اکنون در این چند سال هم ۳ درصد ارتقا یافته ایم.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی و معاون وزیر آموزش و پرورش با مقایسه وضعیت سوادآموزی در این استان و کشور نسبت به دوره قبل از انقلاب خاطرنشان کرد: در استان شما از هر ۱۰۰ نفر تنها ۲۸ نفر سواد داشتند.

محمدزاده تصریح کرد: هم اکنون در میانگین کشوری فاصله استان شما با میانگین کشوری در ۱۰ سال به بالا ۲ درصد است که در آن دوره فاصله شما با کشور ۱۷ درصد بود.

وی ادامه ادامه داد: در حوزه زنان فوق العاده دستاورد داشتیم قبل از انقلاب ۳۰ درصد زنان سواد داشتند الان بالای ۹۰ درصد سواد دارند. طی آن مدت در جمعیت روستایی ۲۸.۵ درصد باسواد داشتیم هم اکنون بالای ۹۰ درصد باسواد داریم.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی و معاون وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: بر اساس آمار سال ۹۵ تعداد دو میلیون و ۶۰۰ هزار بی سواد داریم که ۴۰۰ هزار تا از آن ها اتباع خارجی هستند که البته این آمار خود اظهاری است بنابراین درصد کمتر از آن چیزی بیسواد داریم که در سرشماری آمده است.

محمد زاده اظهارکرد: از این تعداد ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ایرانی بیسواد آن هایی هستند که اول انقلاب ۹ تا ۱۰ ساله بودند و نتوانستند سر کلاس حاضر باشند. البته برای باسواد کردن افراد ۴۹ سال به بالاتر نیز برنامه داریم و این گروه را فراموش نمی کنیم.

وی تاکید کرد: همه ساله اعتباراتی به استان ها تخصیص می دهیم و به مناطق محروم توجه بیشتر می کنیم که برای این استان اعلام می کنم اگر در مناطقی که از میانگین کشوری و استانی بیشتر بیسواد دارد علاوه بر اعتبارات معمول در نظر گرفته شده، ۵۰ درصد دیگر تامین می کنیم به شرطی که در استان هم همین میزان در نظر گرفته شود تا در برخی از مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد شاهد ۱۲ درصد بیسوادی نباشیم.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به مشکلات در این حوزه تصریح کرد: آموزشیاران ما حتی کتک هم خورده اند چرا که برخی خانواده ها سماجت به خرج می دهند بنابراین یک مقدار انگیزه ها برای سوادآموزی کم شده بود که مراکز یادگیری محلی را توسعه بخشیدیم.

محمد زاده افزود: در این مراکز به بهانه مهارت یاد دادن افراد را باسواد سوادمی کنیم تا در کنار آن افراد را در زمینه های دیگر توانمند کنیم چرا که از دغدغه های مقام معظم رهبری مهارت آموزی است.

وی بیان کرد: در دولت تدبیر و امید بالغ ۲ میلیون و ۶۰۸ هزار نفر بی سواد و کم سواد را در سطح کشور تحت پوشش قرار داده ایم.

Share