کامبیز حسینی، طنزپرداز: بارها تهدید به مرگ شده‌ام!

ایران وایر : «کامبیز حسینی»، طنزپرداز شناخته شده در مطلبی در اینستاگرام خود نوشته از زمان شروع برنامه طنز «پارازیت» تاکون بارها از سوی افراد ناشناسی تهدید به مرگ شده است و این تهدیدها همچنان در طی ۱۰ سال گذشته ادامه دارد.

این مجری مطرح برنامه‌های طنز رادیو و تلویزیونی در مطلب خود با اشاره به اینکه هیچ‌وقت تاکنون تهدیدهایش را رسانه‌ای نکرده، نوشته پس از دیدن ویدیوهای کشته شدن جوان‌های اعتراضات سراسری اخیر، و دیدن تصاویر جنازه «پویا بختیاری» به تهدیدهایش به مرگ دوباره فکر کرده : «این روزها که ویدیو‌های لحظه کشته شدن جوون‌ها رو می‌بینم یا خودم می‌گم اگر من ایران بودم شاید یکی از اینها بودم. وقتی ویدیوی حرفهای پویا بختیاری رو دیدم و بعدش تصاویر جنازه ش در سردخانه و مغر تیر خورده‌ش رو دیدم با خودم گفتم من شاید اینجوری می‌مردم.»

کامبیز حسینی در ابتدای مطلب خود آورده است: «من هیچوقت راجع به تهدیداتی که شدم حرف نزدم. ولی حقیقت اینه از زمان پارازیت تا الان بارها تهدید به مرگ شدم. مدتی بود که خبری نبود ولی دوباره شروع شده! جدیدا باز شروع کردند و شخص من رو تهدید به مرگ می‌کنند.البته آنقدر قبلا تهدید شدم که الان برام عادی شده و زیاد جدی نمی‌گیرم!

او در ادامه نوشته‌اش می‌گوید برخی از این پیام‌ها حاوی نکات مشخصی از زندگی او بوده مثلا اینکه فرد تهدید‌کننده ماشین او و محل زندگیش را به خوبی می‌شناخته است: «سال ۸۸ یکی مرتبا ایمیل می‌زد که بالاخره یه روزی میاد و آلت تناسلی منو از ته می‌بره و می‌ندازه تو یه پاکت و می‌فرسته برای اباما! رییس جمهور وقت آمریکا! تا اینجاش خلاق بود و خنده‌دار. ولی ته ایمیلش همیشه می‌نوشت در ضمن می‌دونم تو آپارتمانی زندگی میکنی که بالکن داره! همین بس بود که تمرکز من رو به هم بزنه. در همون سالها یکی بود که در فیس بوک پیام داد که یک روزی منو منفجر میکنه. جدی نگرفتم. ولی یک روز پیام داد که می‌دونم چه ماشینی داری و دقیق مدل و رنگ ماشینم رو گفت!»

حسینی نهایتا به خاطر همین ترس‌ها مجبور به تغییر ماشین‌اش شده است: «من بعد از اون هر وقت میخواستم صبح ها ماشینم رو روشن کنم وقتی کلید رو می نداختم چند ثانیه صبر میکردم و فکر می‌کردم! می‌گفتم اگه امروز منفجر بشه چی؟ و کلید رو می چرخوندم و ماشین روشن میشد و من لخند می‌زدم که امروز هم گذشت! ماشینم رو عوض کردم چون واقعا دیگه نمی‌تونستم اون استرس و فشار و تحمل کنم. سالها گذشت و این روزها دوباره تهدید به مرگ شدم. برای منی که دیگه این تهدیدها برام خاله بازی شده زیاد جدی نیست و به روی خودم نمی‌آرم.»

کامبیز حسینی، دانش‌آموخته رشته تئاتر سال‌ها پیش به آمریکا مهاجرت کرد و اکنون در نیویورک زندگی می‌کند. او از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ مجری برنامه معروف طنز تلویزیونی «پارازیت» بود که از بخش فارسی صدای آمریکا پخش می‌شد.

او پس از آن برنامه «پولتیک» و «در ساعت ۵ عصر »را نیز که هر دو از سوی رادیوفردا و کمپین حقوق بشر در ایران پخش و تولید می‌شدند به عهده داشت.

این طنزپرداز در حال حاضر مجری یک پادکست هفتگی به نام «پارادوکس» است که از رادیو فردا پخش می‌شود.

«کیوان حسینی»، برادر او نیز اکنون روزنامه‌نگار بی‌‌بی‌سی فارسی است.

پس از سال ۸۸ تعدادی از روزنامه‌نگاران شاغل در رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور به شکل‌های مختلف تهدید شده و اعضای خانواده‌هایشان نیز از سوی وزارت اطلاعات احضار شده‌اند. با این حال تعدادی زیادی از این روزنامه‌نگاران به دلایل امنیتی و به خصوص به خاطر حفظ جان و مال و آبروی اعضای خانواده‌شان در ایران ترجیح به سکوت می‌دهند.

در نمونه‌های عنوان شده که حتی قوه قضاییه و وزارت اطلاعات نیز تایید کرده است، ایجاد محدودیت‌های مالی برای برخی از کارکنان شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» است که پس از پوشش خبری این شبکه از اعتراضات سراسری آبان ماه اعلام شد.

همچنین «فرناز قاضی‌زاده»، مجری باسابقه تلویزیون «بی‌بی‌سی» فارسی و «ساناز قاضی‌زاده»، مجری شبکه ایران اینترنشنال که هر دو خواهر هستند در توییتر و اینستاگرام خود خبر از احضار پدرشان به وزارت اطلاعات دادند که به پدر آنها گفته شده باید جلوی فعالیت دخترانش را بگیرد.

همچنین «پویا عزیزی»، خبرنگار شبکه ایران اینترنشنال نیز در توییتر خود نوشت که در احضار پدرش از او خواسته‌اند تا پسرش را وادار به رها کردن کارش کند.

در بهمن ۱۳۹۶ نیز اعلام شد حساب بانکی بسیاری از روزنامه‌نگاران ایرانی مشغول در بی‌بی‌سی فارسی در ایران مسدود شده و به خانواده‌هایشان اعلام‌شده آن‌ها از هرگونه معامله حقوقی در داخل ایران منع هستند.

در خبرهای دیگر عنوان شد تعدادی از خبرنگاران شبکه تلویزیونی«من و تو»، «رادیو فردا»، شبکه تلویزیونی «صدای آمریکا» و روزنامه آنلاین «کیهان لندن» نیز تهدید شده‌اند.


برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید:
www.journalismisnotacrime.com

Share