حمله اسرائیل به دو مرکز حماس در غزه

دویچه وله : مقام‌های فلسطینی روز یکشنبه ۱۷ آذر (هشتم دسامبر) از حمله اسرائیل به نوار غزه خبر دادند. این حمله پس از شلیک سه موشک از این منطقه به سوی اسرائیل صورت گرفته است.

مقام‌های امنیتی حماس که کنترل نوار غزه را در اختیار دارند، تایید کردند که در حملات اسرائیل دو مرکز وابسته به گردان‌های عزالدین قسام، هدف قرار گرفته‌اند. این گردان‌ها شاخه نظامی سازمان فلسطینی حماس محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرگاری فرانسه، تاکنون گزارشی در مورد تلفات احتمالی این حملات منتشر نشده است.

ارتش اسرائیل نیز با اشاره به اینکه این حمله توسط چند بالگرد و جت جنگی صورت گرفته، تصریح کرد “چند مرکز تروریستی حماس و همچنین یک پایگاه دریایی این سازمان در شمال غزه” را هدف قرار داده است.

ارتش اسرائیل در بیانیه خود افزود: «ما سازمان تروریستی حماس را مسئول و منشا هرگونه حمله از نوار غزه می‌دانیم. آن‌ها بهای سنگین حمله به غیرنظامیان اسرائیلی را پرداخت خواهند کرد.»

شبه‌نظامیان فلسطینی شامگاه شنبه سه موشک به سمت جنوب اسرائیل شلیک کردند. ارتش اسرائیل گفت که هر سه موشک از سوی سیستم دفاعی “گنبد آهنین” منهدم شده‌اند و خسارتی وارد نکرده‌اند.

به گفته منابع درمانی اسرائیل، سه نفر در شهر سدروت دچار مصدومیت جزیی شدند. بر اساس این گزارش مصدومیت این افراد پس از به صدا در آمدن آژیرهای خطر حمله هوایی و در هنگام ورود به یک پناهگاه اتفاق افتاده است.

شهر سدروت با بیش از ۲۵ هزار نفر جمعیت در ده کیلومتری نوار غزه قرار دارد.

حماس از سال ۲۰۰۷ کنترل غزه را بر عهده گرفته است و اسرائیل این جنبش اسلامی را مسئول حملات راکتی از این منطقه می‌داند. برخی حملات از این منطقه از سوی گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی غیر وابسته به حماس صورت می‌گیرد.

نیروهای اسرائیلی ماه گذشته یکی از رهبران ارشد جنبش جهاد اسلامی را کشتند که منجر به یک درگیری نظامی دو روزه شد.

در این درگیری‌ها نیروهای جهاد اسلامی ۴۵۰ راکت به سوی اسرائیل شلیک کردند که اکثر آن‌ها از سوی سیستم دفاعی گنبد آهنین خنثی شدند. در همین حال در حملات اسرائیل به نوار غزه ۳۶ فلسطینی جان خود را از دست دادند.

از سال ۲۰۰۸ تاکنون سه جنگ میان اسرائیل و حماس و شبه‌نظامیان متحد این گروه در غزه روی داده است.

Share