آمریکا با سفر روحانی به ژاپن موافق است

رادیو فردا : منابع دیپلماتیک از موافقت ایالات متحده با طرح ژاپن برای میزبانی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و مذاکره درباره برنامه هسته‌ای تهران خبر می‌دهند.

خبرگزاری کیودو روز شنبه، ۱۶ آذر این خبر را منتشر کرده و نوشته این پیام را یک دیپلمات ارشد آمریکایی به ژاپن اطلاع داده است.

بر اساس این گزارش، واشینگتن در عین حال از توکیو خواسته ایالات متحده را در جریان نتایج دیدار روحانی و شینزو آبه، همتای ژاپنی خود قرار دهد.

بر اساس هماهنگی میان ایران و ژاپن، حسن روحانی قرار است حدود ۲۰ دسامبر به ژاپن سفر کند.

در صورتی که این سفر صورت بگیرد، این پنجمین دیدار رؤسای جمهور ایران از ژاپن از سال دو هزار میلادی و زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران است.

ایران و ژاپن دارای روابط دوستانه‌ای هستند و توکیو از زمان خروج آمریکا از توافق برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، همواره نقش میانجی را میان دو کشور داشته است.

شینزو آبه که از متحدان آمریکا نیز محسوب می‌شود، در ماه ژوئن سال جاری میلادی به ایران سفر کرد.

سفر وی نخستین دیدار در سطح نخست وزیر این کشور از ایران، از بعد از انقلاب اسلامی بود و با هدف کمک به گفت‌و‌گو میان تهران و واشینگتن صورت گرفت.

منبع دیپلماتیک خبرگزاری کیودو گفته در صورت سفر روحانی به ژاپن، آبه از وی خواهد خواست به تعهدات خود در توافق برجام عمل کند.

تهران بدنبال خروج آمریکا از این توافق و به تعویق افتادن اجرای وعده‌های غرب، گام به گام از تعهدات خود عقب‌نشینی کرده است.

این گزارش همچنین از احتمال درخواست ژاپن از ایران برای موافقت با اعزام نیروی دریایی به منظور حفاظت از نفت‌کش‌های خود در خلیج فارس خبر داده است.

نخست‌وزیر ژاپن، هفته گذشته با عباس عراقچی، معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه ایران در توکیو دیدار کرد.

خبرگزاری کیودو نوشته که عراقچی به عنوان نماینده ویژه روحانی به ژاپن سفر کرده بود تا موافقت رئیس‌جمهوری ایران برای سفر به این کشور را به اطلاع وی برساند.

Share