بودجه سال ۱۳۹۹، چه جور بودجه‌ای‌است؟

شش‌نکته درباره مهم‌ترین ویژگی‌های لایحه بودجه‌ای که امروز روحانی به مجلس داد

۱. «در بودجه ۱۳۹۹، درآمد حاصل از فروش نفت ۴۸هزار میلیارد تومان است. در بودجه ۱۳۹۸، این رقم ۱۵۳ هزار میلیارد تومان بود. پس درآمد حاصل از فروش نفت حداقل ۱۰۵هزار میلیارد تومان آب رفته است.

۲. به جای نفت، دولت به مالیات متوسل می‌شود. در بودجه سال ۱۳۹۹ درآمد مالیات ۱۹۵ هزار میلیارد است. یعنی ۲۳ هزار میلیارد تومان بیش‌تر از امسال.
محقق می‌شود؟ بعید است. چون در هشت‌ماهه نخست امسال تنها ۸۹ هزار میلیارد تومان از این درآمد محقق شده. ضمن اینکه هم امسال در رکود بودیم و هم سال آینده.

۳.جز مالیات، روی فروش اموال مازاد حساب ویژه باز کرده و می‌خواهد سال آینده، از این محل ۱۱ برابر امسال درآورد. یعنی پیش‌بینی درآمد ۴۹هزار میلیارد تومانی در سال ۹۹ در برابر رقم چهار هزار و ۴۵۰هزار میلیارد تومانی در بودجه امسال! اما هم رکود اقتصادی، هم تجربه سال‌های پیش می‌گوید این خیال واهی است.

۴. نکته خیلی جالب، استفاده از نفت خام برای پرداخت بدهی دولت به اشخاص حقیقی، حقوقی، تعاونی و خصوصی است. فرض کنید از دولت طلب داری، و دولت به‌جای‌اش، به شما چند هزار بشکه نفت خام می‌دهد! یاد شرکت شیشه‌سازی‌ای افتادم که به‌جای حقوق، به کارمندان‌اش شیشه داده و گفته بود: «خودشون ببرن تو بازار بفروشن!»

۵. دولت از جرایم رانندگی ۴۵۰۰ میلیارد تومان درآمد خواهد داشت؛ سال آینده هرچه‌قدر بیش‌تر تخلف کنیم، دولت شادتر است.

۶. بودجه عمرانی کم‌تر از ۱۰هزار میلیارد تومان افزایش داشته و به ۷۰هزار میلیارد تومان رسیده. اما بودجه عمرانی را کِی دادن و ما کِی گرفتیم! مطمئنا از بودجه عمرانی خبری نیست. این ۷۰هزار میلیارد تومان قطعا برای یارانه نقدی و… خرج می‌شود.»

این متن، ویرایشی‌ است‌ از رشته‌ توییت در اکانت توییتری مازیار محمودی

Share