موافقت سوئیس با ایجاد کانال مالی برای تبادل مواد غذایی و اقلام انسانی

رادیو زمانه : چند روز پس از مبادله زندانی‌ بین ایران و آمریکا به میانجی‌گری سوئیس، پاسکال بریسویل، وزیر خارجه سوئیس و ادوارد مک‌مولن، سفیر آمریکا در این کشور اعلام کردند که کانال مالی بین ایران و سوئیس برای مبادله کالاهای بشردوستانه در چند ماه آینده فعال خواهد شد.

بریسویل در این‌باره به رویترز گفت: «ما وظیفه داریم که مواد غذایی و اقلام درمانی برای مردم ایران فراهم کنیم. به همین دلیل به‌سختی تلاش می‌کنیم تا این کانال مالی را فعال کنیم.» او اظهار امیدواری کرد که این کانال مالی در نیمه اول سال آینده میلادی فعال شود

او اما گفت پیش‌بینی زمان آغاز به کار این کانال دشوار است «زیرا همه چیز دست ما نیست». به‌گفته وزیر خارجه سوئیس، فعال‌سازی این کانال به شرکت‌ها و بانک‌هایی بستگی دارد که مایل به مشارکت در آن هستند.

او گفت پیشرفت‌هایی در این زمینه به دست آمده است. ادوارد مک‌مولن نیز درباره این کانال مالی جدید گفت: «خوشبختانه من فکر می‌کنم که اکنون در حال همکاری بر سر جزئیات نهایی این کانال هستیم». راه‌اندازی کانال مالی بین ایران و سوئیس برای مبادله کالاهای بشردوستانه در اوایل بهمن‌ماه سال گذشته از سوی شریف نظام مافی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس اعلام شد. محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه درباره این کانال مالی گفته بود:

«بین بانک ایران و سوئیس برای دارو و کالاهای بشردوستانه و معیشتی و اساسی مذاکراتی شده ولی هنوز این کانال شکل نگرفته است». حدود ۶۰ درصد از صادرات سوئیس به ایران مربوط به صادرات دارو و تجهیزات پزشکی است و راه‌اندازی کانال مالی جدید برای تأمین داروی داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است. شنبه ۷ دسامبر/ ۱۶ آذر ایران و آمریکا پس از ماه‌ها تنش با وساطت سوئیس دست به معامله زدند

و بر سر یک مورد مبادله زندانی توافق کردند: ایران شیوئه وانگ، محقق چینی‌تبار و دانشجوی مقطع دکترای تاریخ دانشگاه پرینستون را آزاد کرد و آمریکا، مسعود سلیمانی، دانشمند ایرانی را. مقامات هر دو کشور از انجام این تبادل ابراز خرسندی کردند.

Share