وزیر امور خارجه آلمان سرکوب اعتراضات در ایران را به‌شدت محکوم کرد

دویچه وله : وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به اینکه صدها تن در جریان اعتراضات اخیر ایران کشته شده‌اند، سرکوب خشونت‌بار این اعتراضات را به شدت محکوم کرد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، سرکوب خشونت‌بار اعتراضات اخیر در ایران را محکوم کرد و گفت اگرچه ما حتی تعداد کشته‌شدگان را نمی‌دانیم، اما به نظر می‌رسد که در جریان سرکوب این اعتراضات صدها نفر کشته شده‌اند.

این نخستین بار است که وزیر امور خارجه آلمان، شخصا به اعتراضات آبان ماه در ایران و نحوه برخورد حکومت با معترضان واکنش نشان می‌دهد.

هایکو ماس که در امروز در پارلمان آلمان، و در پاسخ به انتقاد بیژن جیرسرایی، نماینده ایرانی‌تبار مجلس فدرال آلمان سخن می‌گفت، افزود:« از انسان‌هايی كه از حقشان استفاده می‌كنند، ديدگاهشان را بيان می‌كنند يا در انظار عمومی تجمع می‌كنند، بايد محافظت شود.»

وزیر امور خارجه آلمان گفت:«حقوق بشر از آنها محافظت می‌كند و هر كس اين حق را نقض كند، نمی‌تواند مطمئن باشد كه در صحنه بين‌المللی در اين مورد سكوت می‌كنند.»

او گفت این مساله شامل عراق و سوریه نیز می‌شود و طبیعی است که دولت فدرال آلمان، اتفاقاتی را که در ایران افتاده، به‌شدت محکوم می‌کند.

در جریان جلسه امروز مجلس فدرال آلمان، بیژن جیرسرایی از وزیر امور خارجه آلمان به‌خاطر سکوتش در قبال سرکوب اعتراضات در ایران انتقاد کرد.

او گفت:« شما در صحبت‌های خود چند بار گفتید که حقوق بشر پدیده‌ای همگانی و بخش‌ناپذیر است. بسیار خوب است که دولت فدرال ما در همه جهان در این راستا تلاش می‌کند، اما من می‌خواهم طبق تجربه خود از شما سوالی بپرسم .»

او گفت: « در هفته‌های اخیر، تظاهراتی در ایران رخ داد و در عرض چند روز بیش از ۳۰۰ نفر را کشتند. هزاران نفر هم در زندان‌ها به‌سر می‌برند. برخی را شکنجه می‌کنند و آنها به‌زودی محاکمه خواهند شد. آقای وزير جای تعجب است كه شما تا همين امروز اصلا اين موقعيت را پيدا نكرديد كه اين نقض شديد حقوق بشر را محكوم كنيد. من تا همين امروز در اين مورد از شما هيچ نشنيده‌ام.»

بیژن جیرسرایی خطاب به هایکو ماس افزود:« آقای وزير، من از شما خواهش می‌كنم، از شما توقع دارم، كه در همين‌جا در اين مجلس، اين نقض حقوق بشر را محكوم كنيد؛ به ويژه كه امروز و اينجا اين موقعيت برای شما فراهم است كه موضع بگيريد.»

وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به این انتقاد گفت:« شايد شما متوجه نشده باشيد، ولی ما آنچه را در ايران رخ می‌دهد و به ويژه آنچه را مربوط به كشتگان بسياری است كه حتی تعدادشان را نمی‌دانيم، گرچه كه می‌توان از اينجا حركت كرد كه بايد چندصد نفر بوده باشند، محكوم كرده‌ايم.»

پیشتر یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، روز پنجشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) در برلین در رابطه با اعتراضات روزهای اخیر در ایران و شمار بالای معترضان کشته شده به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی گفت: «ما از شنیدن گزارش‌های مربوط به کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر شوکه هستیم و عملکرد نامتناسب نیروهای امنیتی ایران را محکوم می‌کنیم.»

براساس آمارهای تازه‌تری که سازمان عفو بین‌الملل منتشر کرده، دست کم ۲۰۸ معترض کشته شده‌اند اما به گفته این سازمان، تعداد کشته‌شدگان احتمالا به‌مراتب بیشتر است.

پیش از این نیز، امید نوری‌پور، سخنگوی سیاست خارجی حزب سبزها در آلمان و بیژن جیرسرایی، سخنگوی سیاست خارجی حزب “دمکرات آزاد” ضمن اعلام همبستگی با معترضان ایرانی، سرکوب خشونت‌بار اعتراض‌ها را محکوم کرده و خواستار واکنش شدید دولت آلمان و اتحادیه اروپا در این زمینه شده بودند.

Share