مجلس سنای آمریکا کشتار ارامنه توسط حکومت عثمانی را نسل‌‎کشی خواند

بی بی سی : مجلس سنای آمریکا برای نخستین بار و به اتفاق آراء کشتار جمعی ارامنه به دست ترک‌های عثمانی در جنگ جهانی اول را یک نسل ‌کشی توصیف کرده است. مجلس نمایندگان آمریکا هم اخیرا چنین قطعنامه‌ای را تصویب کرده بود.

هرچند این قطعنامه غیرالزام آور است، ترکیه، متحد آمریکا در سازمان ناتو، به شدت به آن حساس است.

کاخ سفید پیشتر به خاطر واکنش احتمالی ترکیه، با تصویب این قطعنامه مخالفت می کرد. به همین دلیل، چند سناتور جمهوریخواه از جمله سناتور لینزی گراهام به درخواست دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، سه مرتبه مانع از رای گیری درباره پیش نویس شدند.

اما روز پنجشنبه (۱۲ دسامبر) با تغییر موضع مخالفان، پیش نویس قطعنامه برای بار چهارم به صحن مجلس سنا و به اتفاق آراء به تصویب رسید.

سناتور دموکرات باب منندز (نیوجرسی) در تصویب این سند نقش مهمی داشته است. سناتور منندز همچنین در عرصه وضع تحریم های اقتصادی علیه ایران بسیار فعال بوده است.

این سناتور دموکرات پنجشنبه (۱۲ دسامبر) طی نطقی در کنگره گفت: “سنا با تصویب قطعنامه نسل کشی ارامنه، بالاخره تصمیم گرفت که تاریخ را تایید کند، این که آن چه بین سال های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ میلادی اتفاق افتاد به طور قطع نسل کشی بود.”

سناتور منندز افزود: “برای توصیف آن واقعه هیچ واژه دیگری وجود ندارد.”

مجلس نمایندگان در اواخر ماه اکتبر امسال طی قطعنامه ای که با ۴۰۵ رای مثبت در برابر ۱۱ رای مخالف به تصویب رسید، کشتار حدود یک و نیم میلیون ارمنی توسط نیروهای امپراطوری عثمانی را رسما نسل کشی اعلام کرد.

ترکیه می گوید بسیاری از ارامنه ساکن امپراتوری عثمانی در جریان “نبردهای جنگ جهانی اول” کشته شدند. آنکارا آمار کشته‌ها را زیر سوال می‌برد و آن را کشتار حساب کرده و نسل‌کشی را رد می کند.

به گزارش “انجمن کنگره در امور ارامنه” تاکنون ۴۹ ایالت کشتار نظام‌مند تقریبا ۱.۵ میلیون ارمنی در آن سال‌ها را به رسمیت شناخته اند.

جنوب کالیفرنیا میزبان یکی از بزرگترین جوامع ارمنی در خارج از ارمنستان است و بهار هر سال تظاهرات بزرگی به یاد قربانیان در آنجا برگزار می‌شود.

حمایت از این قطعنامه در کنگره آمریکا بعد از آن بالا گرفت که ترکیه به کردهای سوریه حمله کرد. در آن عملیات حدود ۲۰۰ کرد کشته و بیش از ۲۰۰ هزار غیرنظامی آواره شدند.

Share