جانسون پس از پیروزی: برگزیت در موعد مقرر انجام می‌شود

رادیو زمانه :

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا جمعه ۲۲ آذر / ۱۳ دسامبر پس از اعلام پیروزی حزب‌اش در انتخابات پارلمانی گفت: «نتیجه انتخابات به معنای تحقق برگزیت است. ما سیاستمداران سه سال گذشته را به باد دادیم اما اتلاف وقت دیگر کافی است، مردم خواستار اجرای برگزیت هستند و من تا ۳۱ ژانویه این کار را انجام خواهم داد.»

جانسون نتیجه انتخابات را «زلزله سیاسی» به سود محافظه‌کاران توصیف کرد و افزود: «دوره جدید به دولت فرصت می‌دهد تا به خواست دموکراتیک مردم بریتانیا احترام بگذارد» و برگزیت «بدون اما و اگر» به‌اجرا گذاشته خواهد شد.

نخست‌وزیر بریتانیا پیش از این گفته بود که دولت او «برای دستیابی به برگزیت حکم قدرتمندی به‌دست آورده است» و او «کشور را به پیش می‌برد و بر اولویت‌های مردم بریتانیا متمرکز می‌شود.»

در انتخابات پارلمانی بریتانیا که روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۱ آذر / ۱۲ دسامبر برگزار شد، حزب محافظه‌کار به‌رهبری بوریس جانسون از ۶۵۰ کرسی پارلمان به ۳۶۳ کرسی دست یافت و اکثریت مطلق را به‌دست آورد. حزب کارگر با کسب ۲۰۳ کرسی، ۵۹ کرسی خود را از دست داد. دو حزب «ملی اسکاتلند» و «لیبرال دموکرات» نیز هرکدام به ترتیب ۴۸ و ۱۱ کرسی را در پارلمان بریتانیا به خود اختصاص دادند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر پس از این شکست تاریخی از رهبری این حزب کناره‌گیری کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از پیروزی بوریس جانسون در صفحه توئیتر خود استقبال کرد و وعده داد که پس از به اجرا در آمدن برگزیت آمریکا با بریتانیا توافق تجاری امضا خواهند کرد.

اگر بوریس جانسون قبل از کریسمس توسط پارلمان در لندن، توافقنامه خروج را که با اتحادیه اروپا منعقد شده است، به دست آورد، انگلیس می‌تواند اتحادیه اروپا را در اول ژانویه ترک کند.

روز گذشته رهبران اتحادیه اروپا در نشست این اتحادیه برای نخستین بار بدون نماینده بریتانیا عکس دسته‌جمعی گرفتند. مراسم گرفتن عکس دسته‌جمعی که معمولاً در نشست‌های سه ماهه اتحادیه اروپا برگزار می‌شود از سال ۲۰۱۶ که بریتانیا تصمیم به خروج از این اتحادیه گرفت، برگزار نشده بود. این هفته اما نشست اتحادیه اروپا همزمان با انتخابات بریتانیا بود، بنابراین نخست‌وزیر بریتانیا حضور نداشت.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا پس از پیروزی بوریس جانسون اعلام کرد که اروپا برای مذاکره با بریتانیا برای خروج این کشور و دستیابی به توافق‌نامه تجاری آ

اگر بوریس جانسون قبل از کریسمس موفق شد توافق پارلمان بریتانیا را برای خروج از اتحادیه اروپا به‌دست آورد، بریتانیا می تواند اتحادیه اروپا را در اول ژانویه ترک کند.

در غیر این صورت، براساس توافق جانسون و اتحادیه اروپا در اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل در ماه اکتبر، بریتانیا باید حداکثر تا ۳۱ ژانویه از این اتحادیه خارج شود.

Share