آمریکا مجازات‌های تازه‌ای علیۀ جمهوری اسلامی ایران وضع کرد

رادیو فرانسه :

دولت آمریکا یک سلسله مجازات تازه علیۀ چند کمپانی‌ حمل و نقل دریائی و هوائی ایران و نیز سه تن از مدیران ماهان ایر برقرار کرد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، روز چهارشنبه ١٢ دسامبر، اعلام داشت که این مجازات‌ها به دلیل مشارکت کمپانی‌های مزبور در حمل و نقل تسلیحات و تجهیزات نظامی به سوریه، لبنان و یمن وضع گردیده است.

مجازات‌های تازۀ ایالات متحد آمریکا علیۀ بزرگترین شرکت کشتیرانی و بزرگترین کمپانی هواپیمائی ایران برقرار شده است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، روز گذشته ٢٢ آذر، اعلام داشت که «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران» و شرکت تابعۀ آن در شانگهای و نیز کمپانی هواپیمائی «ماهان ایر» مشمول مجازات‌های تازۀ آمریکا قرار می‌گیرند.

مایک پمپئو به کلیۀ موسسات و نهادها در جهان هشدار داد که «هر گونه داد وستد و همکاری با شرکت‌های یاد شده می‌تواند موجب اعمال مجازات‌ آمریکا در بارۀ خود آنها گردد».

این دو شرکتِ حمل ونقل که پیش از این نیز مشمول مجازات‌های دیگری از سوی واشینگتن قرار داشتند، این بار بر پایۀ فرمان اجرائی «پیشگیری از اشاعۀ سلاح‌های کشتار جمعی» مجازات شده‌اند.

منابع آمریکائی اعلام کردند که شرکت «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران» در گذشته اسناد حمل و نقل تجهیزات و محموله‌های خود را دستکاری کرده تا انتقال قطعات برای «گروه صنعتی شهید همت» و «سازمان صنایع هوافضا» را پنهان سازد. این قطعات، بگفتۀ مقامات آمریکائی، در ساخت موشک‌های بالستیک بکار می‌رود.

Share