اعتصاب غذای دو پژوهشگر دوتابعیتی زندانی در ایران در اعتراض به محرومیت و شکنجه

ایران اینترنشنال : فریبا عادل‌خواه و کایلی مورگیلبرت، دو پژوهشگر زندانی دوتابعیتی در ایران، با نوشتن نامه‌ای ضمن اشاره به شکنجه‌های روانی و محرومیت از حقوق قانونی، از اعتصاب غذای خود در اعتراض به وضعیتشان خبر دادند.

این دو پژوهشگر در نامه‌ای که روز سه‌شنبه سوم دی‌ماه منتشر شده، اعلام کرده‌اند صرفا به دلیل «فعالیت‌های آکادمیک» در ایران زندانی شده‌اند.

آن‌ها از دوستان، خانواده و حامیان خود درخواست کرده‌اند تا برای حمایت از «آزادی آکادمیک» در روز کریسمس در همراهی با آن‌ها از نوشیدن آب و خوردن غذا خودداری کنند.

این دو پژوهشگر زندانی در ایران همچنین اظهار کرده‌اند که به نمایندگی از سوی پژوهشگران و دانشگاهیان ایران و خاورمیانه که تنها به دلیل فعالیت‌های پژوهشی ناعادلانه زندانی شده‌اند، دست به این اقدام می‌زنند.

کایلی مورگیلبرت، استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه ملبورن استرالیاست که در پاییز سال ۱۳۹۷ در ایران بازداشت شد. دستگاه قضایی ایران برای او به اتهام جاسوسی ده سال حکم حبس صادر کرده است. او تابعیت دوگانه استرالیایی بریتانیایی دارد.

دولت استرالیا در واکنش به وضعیت مورگیلبرت شرایط او را «پیچیده »توصیف کرده و از تلاش برای آزادی او خبر داده است.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا،‌ برقراری کمک‌های کنسولی به این شهروند استرالیا را مورد اشاره قرار داده و وزیر خارجه این کشور نیز اعلام کرده اتهام جاسوسی به او را نمی‌پذیرد.

عادل‌خواه پژوهشگر ایرانی فرانسوی ساکن پاریس نیز مدتی پس از بازگشت به ایران، در روز ۱۷ خردادماه از سوی سپاه پاسداران و با اتهامی مشابه در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شد.

امانوئل مکرون، ریاست‌جمهوری فرانسه، حبس شهروند این کشور در ایران را «غیرقابل قبول» خوانده بود.

Share