تقی رحمانی: نرگس محمدی را با ضرب و شتم تبعید اجباری کرده‌اند

دویچه وله : همسر نرگس محمدی خبر می‌دهد که این زندانی سیاسی را بدون حکم، به اجبار و با خشونت فیزیکی به زنجان منتقل کرده‌اند. او می‌گوید علاوه بر ماموران امنیتی، رئیس زندان اوین هم در ضرب و شتم همسرش دخالت داشته است.

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که در زندان اوین تحصن کرده بود، چهارشنبه ۴ دی به زندان زنجان منتقل شد. صبح پنجشنبه همسر او در توییتر خبر داد که این انتقال با “ضرب و شتم و اجبار” توام بوده است.

تقی رحمانی در کانال تلگرامی خود و در توییتر نوشت، همسرش با “تبعید اجباری” و بدون ابلاغ حکم به زنجان مخالف بوده و ماموران امنیتی و رئیس زندان به اعتراض او با “وحشی‌گری” پاسخ داده‌اند: «رئیس زندان چند بار نرگس محمدی را به دیوار کوبیده و در جریان درگیری ماموران، دست‌های نرگس زخمی و همراه خون‌ریزی بوده است.»

خانم محمدی از شنبه ۳۰ آذر همراه با چهار زندانی دیگر، در همبستگی با خانواده‌های آسیب دیده از سیل و زلزله و اعتراضات آبان ماه، در دفتر زندان اوین تحصن کرده بود. این تحصن که قرار بود تا پنجشنبه ۵ دی، مصادف با چهلم جان‌باختگان اعتراضات اخیر ادامه یابد، ابتدا با پنج نفر شروع شد و سپس سه زندانی دیگر به آن پیوستند. مسئولان زندان اوین تحصن‌کنندگان را ممنوع الملاقات کرده و حق تماس تلفنی را از آنها گرفتند.

نرگس محمدی، مادر دو فرزند، به آمبولی ریه و فلج عضلانی مبتلاست. او به اتهام تشکیل گروه لگام (کارزار لغو گام به گام اعدام) و “تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی” به ۱۰ سال حبس قطعی محکوم شده و در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان اوین است.

این فعال مدنی که شش سال و هشت‌ماه از محکومیت ۱۰ ساله خود را گذرانده، طبق قانون می‌تواند به صورت مشروط آزاد شود، اما محمود بهزادی‌راد، وکیل مدافع او چند روز قبل اعلام کرد که با وجود موافقت وزارت اطلاعات، دادستانی تهران با آزادی یا مرخصی خانم محمدی مخالفت کرده است.

تقی رحمانی، فعال سیاسی که خود ۱۴ سال در زندان‌های جمهوری اسلامی بوده، هفت سال است همسرش را ندیده و با فرزندانش در فرانسه زندگی می‌کند.

Share