رئیس بانک مرکزی: با تحریم نفتی «اینستکس» فقط حرف است؛ کاهش تورم و رشد اقتصادی به یاری خدا تحقق می‌یابد!

کیهان لندن : رئیس کل بانک مرکزی گفته است که با وجود تحریم نفتی اینستکس فقط حرف است. این در حالیست که پس از خروج دونالد ترامپ از برجام دولت روحانی ماه‌ها با وعده «اینستکس» افکار عمومی را مدیریت کرده و امیدوار نگه می‌داشت.

حالا عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته است: «ما از نظر مقررات و سازماندهی همه چیز را آماده کرده‌ایم. تا زمانی که از ما نفت نخرند و در آمد نفت برای ما نیاید آن (اینستکس) فقط حرف است.»

اینستکس یا ابزار حمایت از مبادلات تجاری یک ساز و کار ویژه‌ مالی است که در ژانویه ۲۰۱۹ توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا برای تسهیل تجارت غیردلاری با جمهوری اسلامی ایران ایجاد شد. دولت روحانی مدعی بود طی توافق با این سه کشور اروپایی برای راه‌اندازی اینستکس، تحریم‌ها بی‌اثر خواهد شد. این در حالیست که با گذشت یک سال اینستکس همچنان پا در هواست و نتوانسته اجرایی شود.

اکنون در حالی عبدالناصر همتی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی و یکی از نقش‌آفرینان مهم سیاست‌های مالی و پولی جمهوری اسلامی اینستکس را بی‌اثر می‌خواند که همچنان با وعده و وعید از عملکرد اقتصادی دولت دفاع می‌کند. در این آشفته‌بازار اقتصادی و سیاسی کشور، باید توجه داشت که عبدالناصر همتی نیز از جمله مقاماتی است که همچنان شعارهای امیدوارکننده سر می‌دهد و معتقد است نظام بر مشکلات اقتصادی غلبه می‌کند.

او در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی خود نوشته است: «این روزها با استناد به لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ فضای تبلیغاتی مملو از مطالب و شایعات در مورد بانک‌ها، روند تورم، نرخ ارز و غیره است. این فضاسازی‌ها به طور مرتب و روزانه امنیت روانی اقتصاد کشور را نشانه گرفته است. فارغ از گویندگان این گونه مطالب واقعیت این است که در اوج تحریم و فشار حداکثری و علی‌رغم تاثیر مقطعی اصلاح قیمت بنزین بر شاخص تورم بانک مرکزی تدابیر لازم را برای تداوم کنترل و مهار تورم انجام داده است.»

همتی با اشاره به ادعای دولت برای فروش اوراق بهادار نوشته است: «بانک‌ها باید خود را با شرایط جدید سیاست پولی تطبیق داده و ترازنامه خودشان را نیز بر مبنای آن سامان بدهند. اثرات این برنامه‌ها خود را در کنترل تورم و رونق بخش غیرنفتی نشان خواهد داد. مردم اطمینان داشته باشند که علی‌رغم همه این سختی‌های اقتصادی این روزها و ناملایمات اخیر بانک مرکزی اقدامات ثبات‌ساز خود را با قدرت ادامه خواهد داد و هدف اصلی که همانا کنترل و کاهش نرخ تورم و تقویت رشد اقتصادی است به یاری خدا و یاری مردم تحقق می‌یابد.»

منظور همتی از «یاری مردم» در این یادداشت، به معنای تحمل بیشتر گرسنگی، فقر، گرانی و بیکاری از سوی مردم است. به ویژه آنکه یک بخش از سیاست‌های دولت در بودجه سال آینده، اخذ درآمدهای مالیاتی است. از آنجا که دولت قادر نیست از مافیاهای اقتصادی و بنیادهای عظیم حکومتی و ثروتمندان مالیات بگیرد، درآمد مالیاتی فقط از حقوق‌بگیران تأمین می‌شود!

اکنون، با این اعتراف همتی که در شرایط تحریمی، اینستکس در حد «حرف» است، پس دولت هم می‌داند که در این شرایط نمی‌تواند به ادعایی که در لایحه بودجه ۹۹ مطرح کرده، یعنی فروش یک میلیون بشکه نفت در روز دست پیدا کند، مگر اینکه پای میز مذاکره بنشیند. اگر هم مذاکره‌ای شکل نگیرد، آنطور که از یادداشت اینستاگرامی همتی مشخص است دولت بنا دارد کشور را با امیدواری به «یاری خدا» و فروش اوراق بهادار اداره کند! این به معنای بدهکار کردن دولتی است که هم‌اکنون نیز تا گلو بدهکار است. این انباشت بدهی موجب می‌شود تا سال‌ها بعد دولت بجای اینکه بودجه کشور را که باید برای هزینه‌های جاری و عمرانی صرف شود، به پرداخت بدهی‌ها اختصاص بدهد و این روند بدین معناست که چند نسل دیگر ایران باید بهای عملکرد امروز نظام ناکارآمد جمهوری اسلامی را بپردازند!

Share