ظریف: حملات موشکی به پایگاه‌های آمریکا متناسب بود و پایان یافته است

رادیو فردا : وزیر خارجه ایران پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به دو مقر نیروهای نظامی آمریکا در عین الاسد و اربیل عراق، توئیت کرد که این حملات «متناسب و برای دفاع از خود» بوده و تمام شده است.

محمد جواد ظریف نوشته است: «ایران منطبق با بند ۵۱ منشور ملل متحد، اقدامات متناسبی در دفاع از خود انجام داد و پایگاهی که از آن حمله بزدلانه علیه شهروندان و مقام‌های ارشد ما انجام شده بود را هدف قرار داد».

وی افزود: «ما به دنبال تشدید تنش یا جنگ نیستیم، اما از خودمان در برابر هر تهاجمی دفاع می‌کنیم»

سپاه پاسداران بامداد چهارشنبه ۱۸ دی در اعلامیه‌ای از حمله تلافی‌جویانه خود به دو پایگاه‌ عراقی که مقر نیروهای نظامی ایالات متحده هستند، خبر داد.

ایران می‌گوید این حمله به تلافی حمله‌ مرگباری صورت گرفت که ارتش آمریکا روز ۱۳ دی به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، علیه قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس انجام داد.

در توئیت محمد جواد ظریف این‌طور به نظر می‌رسد که حمله علیه قاسم سلیمانی از پایگاه‌هایی صورت گرفته که هدف حملات موشکی ایران قرار گرفته‌اند.

پایگاه «عین‌الاسد» یا الاسد، پایگاه ارتش عراق در استان انبار، در غرب آن کشور است. این پایگاه نقش مهمی در عملیات آمریکا برای سرنگونی صدام حسین و پس از آن در عملیات ائتلاف ضد داعش به رهبری واشینگتن بازی کرده‌ است.

بنابر برخی گزارش‌ها، موقعیت جغرافیایی این پایگاه نیز بسیار مهم است. در جریان جنگ عراق نیز «مهم‌ترین» پایگاه تدارکاتی، تأمین سوخت و خودروهای نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا بود.

گزارش‌های فعلی حاکی‌ است که حملات موشکی سپاه دستکم در میان نیروهای نظامی آمریکایی تلفاتی نداشته است. مقام‌های آمریکایی تاکید کرده‌اند هنوز در حال بررسی موضوع هستند.

Share