جاستین ترودو: کانادایی‌ها سوال دارند و سزاوار پاسخ‌اند

ایران اینترنشنال : جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران گفت: «طی هفته‌های آینده دولت این کشور با همکاری شرکای خود ادامه خواهد تا از تحقیقات کامل درباره این سانحه اطمینان حاصل شود. کانادایی‌ها سوال دارند و سزاوار پاسخ‌اند.» از میان ۱۷۶ سرنشین این هواپیما که همگی کشته شدند، ۶۳ تن شهروندان کانادایی بودند که اکثرا ایرانی‌تبارند.

روز چهارشنبه هجدهم دی‌ماه نخست‌وزیر کانادا در یک نشست خبر گفت: «وزیر خارجه ما با همتای ایرانی خود صحبت و لزوم تحقیقات کامل درباره این سانحه مرگ‌بار را منتقل خواهد کرد.»

ترودو ابراز امیدواری کرد که کانادا بخشی از تحقیقات حادثه سقوط بوئینگ ۷۳۷ در تهران باشد.

هیات امنیت حمل و نقل کانادا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد کارشناسی را تعیین کرده که «اطلاعات را از کشور محل وقوع حادثه دریافت و بازبینی کرده و بر روند تحقیقات از سوی ایران نظارت خواهد کرد.»

در همین ارتباط، روز چهارشنبه پرچم کانادا بر فراز «برج صلح»، در محوطه پارلمان کانادا در اوتاوا، به یاد قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران به حالت نیمه‌ افراشته درآمد.

غیر از این برخی از دانشگاه‌های کانادا نیز به دنبال کشته شدن تعدادی از دانشجویان ایرانی مقیم کانادا، پرچم‌های خود را نیمه افراشته کردند.

Share