اسرائیل دو زندانی دیگر سوری را آزاد می کند

بی بی سی : دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کرده که به نشانه “حسن نیت دیپلماتیک” دو زندانی سوری دیگر را آزاد می کند. این اقدام در ازای بازگرداندن بقایای جسد یک سرباز اسرائیلی توسط سوریه در سال گذشته انجام می شود.

مقامات اسرائیل گفته اند که امل ابوصالح و مكات سودكی – از ساکنان روستای دروزی نشین مجدل الشمس، واقع در بلندی‌های اشغالی جولان در شمال اسرائیل، قرار است در ظرف ۲۴ ساعت آینده آزاد شوند. این دو به ترتیب بنا بر اتهامات امنیتی به ۷ و ۱۱ سال حبس محکوم شده بودند.

اسرائیل در آوریل ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۱۳۹۸) دو شهروند سوریه را به خاطر دریافت جسد سرباز خود از سوریه آزاد کرده بود.

آن اقدام حدود سه هفته از آن انجام شد که روسیه، متحد استراتژیک حکومت سوریه، بقایای جسد یکی از سرباز اسرائیلی را که حدود چهار دهه پیش در جنگ با نیروهای سوریه مفقود شده بود، به اسرائیل بازگرداند.

گروهبان زاکاری بومل به همراه دو سرباز دیگر در نبرد سلطان یعقوب در جریان حمله سال ۱۹۸۲ اسرائیل به لبنان و در درگیری با نیروهای سوریه مفقود شده بود.

ارتش اسرائیل آن دو شهروند سوریه را در منطقه بلندی ‎های جولان به مقام‌های کمیته بین المللی صلیب سرخ تحویل داد.

اسرائیل روز سوم آوریل ۲۰۱۹ اعلام کرد که بقایای جسد وی را پس از ۳۷ سال تحویل گرفته است.

مقامات اسرائیلی در آن زمان گفته بودند که مبادله‌ای با سوریه انجام نداده اند. آنها در عین حال ابراز امیدواری کرده بودند که آزادی این دو زندانی به روشن شدن سرنوشت تعداد بیشتری از سربازان مفقودالاثر اسرائیلی منجر شود.

Share