عضو گروه بلینگ‌کت: رفتار ایران در ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی غیرمسئولانه است

رادیو فردا : کریستو گروزف، خبرنگار تحقیقی در سازمان بلینگ‌کت که در روزهای اخیر تحقیقاتی را درباره حادثه سقوط هواپیمایی اوکراین انجام داده،‌ می‌گوید رفتار ایران در این ماجرا «غیرمسئولانه» است.

او در گفت‌وگوی اختصاصی با رادیوفردا گفت بر اساس شواهدی که ما داریم مسئولان ایرانی «همه چیز را با بولدوزر به یک تل تبدیل کردند» و به همین علت نمی‌توان به اطلاعاتی که از ایران می‌آید، اعتماد کرد.

بلینگ‌کت یک گروه مشهور در حوزه روزنامه‌نگاری تحقیقی است که تحقیقات گسترده‌ای درباره ماجرای هدف قرار گرفتن هواپیمای مالزیایی در اوکراین انجام داد.

این عضو گروه بلینگ‌کت درباره آینده تحقیقات در این زمینه می‌گوید اولین لازمه برای تحقیق درباره چنین پرونده‌هایی این است که «به هیچ چیزی که از آسمان افتاده،‌ به غیر از اجساد دست زده نشود».

کریستو گروزف با اشاره به برخی ویدئوهای منتشره‌ گفت ما با استفاده از اشیایی که در این ویدئوها دیده می‌شد، توانستیم شعاع شلیک به هواپیما را برآورد کنیم.

او می‌گوید شعاع شلیک بین شش تا شش‌ونیم کیلومتر بوده و ما از مسیر چپ به راست این شعاع، توانستیم تنها یک پایگاه نظامی هوایی را پیدا کنیم.

به گفته کریستو گرزوف، پایگاه شناسایی‌شده، مدتی طولانی به عنوان محل آزمایش‌ موشک‌های ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

Share