گفتگو درباره‌ آینده‌ی ایران؛ مؤسسه هادسن میزبان شاهزاده رضا پهلوی

کیهان لندن : مؤسسه هادسن یکی از اندیشکده‌های شناخته شده‌ی ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که شاهزاده رضا پهلوی روز چهارشنبه ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ (۲۵ دی ۹۸) مهمان این مؤسسه برای یک گفتگو درباره آینده‌ی ایران خواهد بود.

در وبسایت مؤسسه هادسن درباره این برنامه آمده است:

کشته شدن قاسم سلیمانی تازه‌ترین و یکی از سنگین‌ترین ضربات علیه جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر بوده است. این در حالیست که در ماه اکتبر جنبش‌های اعتراضی علیه فساد در عراق و لبنان بالا گرفتند و معترضان خواستار پایان دادن به موقعیت ممتاز نیروهای نیابتی رژیم ایران در کشورهای خود شدند. خواسته‌ی جمهوری اسلامی در عراق کاملا آشکار است. رژیم ایران می‌خواهد که شبه‌نظامیان وفادار به خامنه‌ای که دست‌پرورده‌ی قاسم سلیمانی هستند با خشونت تظاهرات مردم را سرکوب کنند.

مشروعیت سیاسی جمهوری اسلامی از درون خود ایران نیز به شدت ضربه خورده است. در ماه نوامبر موج دیگری از اعتراضات علیه رژیم در سراسر ایران گسترده شد. همه گروه‌های قومی و طبقات اجتماعی در تظاهرات‌هایی حضور داشتند که در نهایت با کشته شدن ۱۵۰۰ تن و بازداشت هزاران تن خاموشی گرفت. معترضان در سراسر کشور شعارهایی به سود رضا پهلوی فرزند محمدرضاشاه پهلوی سر می‌دادند.

رضا پهلوی برجسته‌ترین چهره مخالف جمهوری اسلامی بطور فزاینده به نماد اتحاد و همبستگی بین ایرانیانی تبدیل می‌شود که به دنبال جایگزینی رژیم فعلی با یک دموکراسی لیبرال و سکولار هستند. از همین رو او در موقعیت منحصر به فردی قرار دارد تا این مسیر سرنوشت‌ساز را روشن کند. آیا رضا پهلوی می‌تواند این مجموعه‌ی بی‌سابقه‌ از چالش‌های تاریخی را که با آن روبروست مدیریت کند؟ چگونه می‌توان به بهترین شکل از مانورهای پرزیدنت ترامپ استفاده کرد؟ ایالات متحده برای دستیابی به بهترین نتایج هم برای خودش و هم برای مردم ایران چه راهکارهایی را باید در پیش بگیرد؟

مایکل دوران پژوهشگر ارشد مؤسسه هادسن این مسائل و پرسش‌های دیگر را با رضا پهلوی مطرح خواهد کرد. نشست مؤسسه هادسن از طریق وبسایت این اندیشکده بطور زنده پخش خواهد شد.

Share