فرمانده هوا فضای سپاه: همه مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی را می‌پذیریم

بی بی سی : فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در یک نشست خبری با تایید سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراین در اثر اصابت موشک گفت “تمامی مسئولیت این حادثه را می‌پذیریم.”

امیرعلی حاجی‌زاده گفت که در زمان این حادثه “در غرب کشور بودم و پس از اجرای حمله موشکی علیه پایگاه‌های آمریکا این خبر را شنیدم”.

آقای حاجی‌زاده گفت: “بلافاصله به سوی تهران حرکت کردم. با مسئولان تماس گرفتم. احتمال دادم هواپیمای خودی را زده باشیم”.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه که روز پنج‌شنبه و در پی عملیات شلیک موشک به سوی دو پایگاه آمریکا در عراق هم در یک نشست خبری شرکت کرده بود توضیح داد: “ما اجازه نداشتیم چیزی را به کسی بگوییم. روال همین است که ستاد کل باید بررسی کند. نه اینکه نخواهیم بگوییم”.

آقای حاجی‌زاده در سخنانش چندبار تاکید کرد که “هر چه تقصیر هست بر عهده ماست. همه درست عمل کرده‌اند و اگر خطایی بوده یکی از عناصر ما خطا کرده است”.

وی همچنین گفت که با اپراتور پدافندی که این هواپیمای مسافربری را هدف گرفته، گفت‌وگویی شده که پخش خواهد شد.

فرمانده هوا فضای سپاه در رابطه با چگونگی عملکرد اپراتور پدافند سپاه افزود: “با توجه به اطلاعاتی که به اپراتور داده بودند، گمان کرده که موشک کروز شلیک شده است. اپراتور، هواپیما را کروز تشخیص می دهد. موظف بوده تماس بگیرد و تایید بگیرد. ظاهرا سیستم ارتباطی‌اش با اختلالی مواجه بوده است. در آن شرایط نتوانسته ارتباط بگیرد. ۱۰ ثانیه فرصت تصمیم گیری داشته است. در این شرایط این تصمیم بد را می‌گیرد و موشک شلیک می شود”.

وی در این نشست خبری که به صورت ضبط شده از شبکه خبر تلویزیون ایران پخش شد، درباره موضع‌گیری سازمان هواپیمایی کشور پس از این حادثه گفت که آن‌ها “تجربه‌ای که داشتند این بوده که اگر موشکی به هواپیما اصابت کند، باید منهدم شود. این موشک کوتاه برد بوده و مجاورتی عمل کرده است. بنابراین هواپیما پس از خوردن به زمین متلاشی می‌شود”.

آقای حاجی‌زاده گفت که از مسئولان سازمان هواپیمایی کشور “دفاع” می‌کند. با این همه او افزود “ما چند بار درخواست کردیم که فضای کشور از پروازها خالی و به اصطلاح کلیر شود. درخواست‌ها انجام شد ولی بنا بر ملاحظه برخی مسائل” پذیرفته نشد.

به گفته او، “نه نیروهای مسلح، نه سپاه، بنا بر پنهان کاری نداشته‌اند”.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه انگشت اتهام را به سوی دولت آمریکا نشانه گرفت و افزود: “این ها هزینه شیطنت‌های آمریکا در منطقه است. من که در غرب کشور بودم، احتمال شلیک کروز را می دادیم و خود را آماده درگیری همه جانبه کرده بودیم”.

شلیک به سوی هواپیمای مسافربری اوکراین در حومه تهران ساعاتی پس از حمله موشکی سپاه به پایگاه‌های آمریکا در اربیل و عین الاسد در عراق بوده است.

در سه روز گذشته که اصابت موشک به این هواپیما از سوی مقامات ایران تکذیب می‌شد، شماری از رهبران جهان از جمله نخست وزیر کانادا، وزیر خارجه آمریکا، نخست وزیر استرالیا و نخست وزیر بریتانیا احتمال دادند که این هواپیما به دلیل شلیک پدافندی ساقط شده باشد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در پیامی از ستاد کل نیروهای مسلح خواسته تا آنچه را “کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی” در این حادثه خوانده پیگیری کند. دادستان کل ایران هم در نامه‌ای به دادستان نظامی تهران خواستار شناسایی علل و عوامل سقوط هواپیمای اوکراینی شده است.

Share