شهناز اکملی مادر یکی از کشته شدگان عاشورای ۸۸ روانه زندان اوین شد

بی بی سی : شهناز اکملی مادر مصطفی کریم بیگی، که در جریان اعتراضات سال ۱۳۸۸ در ایران کشته شد، با رفتن به زندان اوین حبس یک ساله خود را آغاز کرده است. خانم اکملی در مهر ۱۳۹۸ به اتهام ‘تبلیغ علیه نظام’ به یک سال حبس قطعی محکوم شده بود.

مصطفی کریم بیگی، پسر ۲۶ ساله خانم اکملی، در روز ششم دی ۸۸ مصادف با روز عاشورا در اعتراضات خیابانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری کشته شد.

مریم کریم بیگی، فرزند خانم اکملی، روز چهارشنبه (۱۵ ژانویه) در توییتر عکس خداحافظی با مادرش را منتشر کرد.

گروه “کمپین حقوق بشر ایران” می گوید که اتهام خانم کریم بیگی “تبلیغ علیه نظام” بود و حکم وی بدون تشکیل دادگاه تجدیدنظر و شنیدن آخرین دفاعیات توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

روز ششم دی ۸۸ شماری از معترضان به ضرب گلوله، اصابت ماشین های نیروی انتظامی و یا پرت شدن از بالای پل کشته شدند.

پلیس ایران اعلام کرد در آن روز به کسی شلیک نکرده است و گزارش ها و تصاویر منتشر شده حاکی از آن بود که تعدادی از ماموران پلیس هم در درگیری های روز عاشورا مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.

اکثر کشته شدگان روز عاشورای سال ۸۸ از جمله علی موسوی، خواهرزاده میرحسین موسوی از رهبران مخالفان دولت، تحت تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شدند.

مصطفی کریم بیگی ۲۶ ساله یکی از کشته شدگان آن روز بود و به گزارش کمپین حقوق بشر ایران ماموران امنیتی در آن سال اجازه دفن او در تهران و شهر محل زندگی‌اش را ندادند و خانواده اش به اجبار او را در سکوت در روستایی در اطراف تهران به خاک سپردند.

اکملی یک سال بعد از آن حادثه به بی بی سی فارسی گفت: “ما که می دانیم ظهر عاشورا گلوله ای به پیشانی اش خورده است. پس از ۱۵ روز جنازه پسرم به عنوان جسد مجهول الهویه در کهریزک توسط پدرش شناسایی شد. تمام بدنش سالم بود و تنها بر پیشانی سمت چپ جای سوراخی بود و پشت سر هم نداشت.”

خانم اکملی در آن زمان گفت: “اگر قرار بود پیگیری ها به نتیجه برسد که نمی کشتند. به چه کسی شکایت کنم؟ چرا پسر ۲۶ ساله مرا کشتند؟ آیا ندای آزادی سر دادن با دست خالی جرم است؟ پسر من جزو هیچ گروه و دسته ای نبود. جرم پسر من آزادی خواهی بود.”

او افزود: “همیشه حسش می کنم. هیچ گاه فراموش نمی کنم که فرزندم صبح عاشورا رفت بیرون و دیگر پیدایش نکردم. این داغ همیشه برای من زنده است.”

خانم اکملی در این سال ها همچنان به اعتراض به مرگ فرزندش ادامه داده است و به گزارش کمپین حقوق بشر بارها توسط نهادهای امنیتی با تذکر و تهدید روبرو شده بود.

بنابه این گزارش “خانم اکملی به دلیل پیگیری‌ برای روشن شدن چگونگی مرگ فرزندش و حضورش در اعتراضات مدنی و مسالمت‌آمیز نهایتا ششم بهمن ۹۵ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از سه هفته بازجویی بدون حضور وکیل در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت کنترل وزارت اطلاعات، در تاریخ سی‌ام بهمن ۹۵ با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.”

او در آبان ۹۶ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ماشالله احمدزاده به یک سال زندان تعزیری و ممنوعیت‌ و محرومیت‌های دیگر محکوم شد.

Share