برگزاری نخستین نمازجمعه به امامت آیت‌الله علی خامنه‌ای پس از هشت سال

رادیو فردا : رسانه‌های ایران روز سه‌شنبه ۲۴ دی خبر دادند که نمازجمعه این هفته تهران به امامت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برگزار می‌شود.

این نخستین بار پس از هشت سال است که نمازجمعه تهران به امامت رهبر ایران برگزار می‌شود.

او در آخرین نمازجمعه‌اش که سال ۱۳۹۰ برگزار شد به تهدیدهای دولت باراک اوباما در آمریکا که «همه گزینه‌ها در ارتباط با برنامه اتمی ایران روی میز است»، واکنش نشان داد و گفت: «این تهدید به جنگ به ضرر آمریکاست، خود جنگ ده برابر به ضرر آمریکاست».

هنوز دلیلی برای حضور آیت‌الله خامنه‌ای در مراسم نمازجمعه این هفته اعلام نشده است ولی به نظر می‌رسد فشارهای گسترده بین‌المللی بر ایران به دلیل سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی به دست سپاه و اعتراض‌های داخلی پس از آن، رهبر جمهوری اسلامی را وادار نماید که بعد از ۹ روز در این زمینه موضعگیری کند.

معترضان ایرانی در روزهای اخیر در تظاهرات مختلف، مسئولیت این حادثه را متوجه رهبر جمهوری اسلامی کردند و شعار دادند که «فرمانده کل قوا، استعفا استعفا».

هواپیمای مسافربری اوکراینی که بامداد ۱۸ دی در آسمان تهران سرنگون شد ۱۷۶ مسافر و خدمه داشت و هدف یک موشک سپاه پاسداران قرار گرفت. رهبر ایران همان روز در جمع گروهی از هوادارانش سخنرانی کرد ولی کوچکترین اشاره‌ای به سرنگونی این هواپیما نکرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی به مدت سه روز هرگونه اصابت موشک به هواپیمای یاد شده را انکار و ساقط شدن آن را ناشی از «نقص فنی» اعلام کردند ولی بعد تحت فشار کانادا، اوکراین، آمریکا و بریتانیا ناچار شدند به این موضوع اعتراف کنند.

Share