آزادی نازنین زاغری در گرو تصمیم دادگاه تجدید نظر انگلیس درباره پرداخت ۴۰۰میلیون پوند

کیهان لندن : دادگاه تجدید نظر در بریتانیا درباره پرداخت بهای تانک‌های چیفتن که پیش از انقلاب از انگلیس توسط حکومت سابق در سال ۱۹۷۰ خریداری گشت اما هرگز به ایران تحویل داده نشد، این هفته برگزار می‌شود.

آزادی نازنین زاغری- رتکلیف، دوتابعیتی ایرانی- انگلیسی، که از سال ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی در تهران زندانی است می‌تواند با این اقدام تسریع شود. البته به شرطی که این دعوای قدیمی مختومه اعلام و مبلغ مربوطه از سوی دولت انگلیس به دولت ایران پرداخت شود.

نازنین زاغری همواره اتهام جاسوسی خود را رد کرده است اما جمهوری اسلامی وی را مانند چندین زندانی خارجی و دوتابعیتی دیگر به گروگان گرفته تا از طریق آنها از کشورهای مختلف اخاذی کند.

حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی روز ۱۹ ژانویه در یک توییت درباره «بخش کوچکی از مبلغ بدهی» ادعا کرده است که با تشکیل این دادگاه و «با تعیین تکلیف این بخش کوچک، فرآیند حقوقی پرونده به پایان خود نزدیک می‌شود و بهانه‌ای برای عدم پرداخت بهی باقی نخواهد ماند.»

به گزارش گاردین، با وجود پیچیدگی‌های حقوقی پرداخت این پول در رابطه با قوانین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی و محدودیت‌های قانونی دولت انگلیس، پیش‌بینی‌ها درباره تصمیم این دادگاه مثبت است.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری احتمالا روز پنجشنبه ۲۳ ژانویه با بوریس جانسون دیدار خواهد کرد. گاردین نوشته است که پیش از این دیدار می‌بایست روبرت مک‌ایر سفیر بریتانیا در تهران با او و دیگر اعضای انگلیسی خانواده‌ی نازنین زاغری برای به‌روز کردن اطلاعات موجود ملاقات کند.

گابریلا دختر نازنین زاغری و ریچارد رتکلیف چند ماه پیش در اکتبر ۲۰۱۹ توانست پس از سه سال از ایران خارج شده و نزد پدرش در انگلیس بازگردد.

دعوای ۴۰۰ میلیون پوندی ایران و انگلیس بر سر ۱۵۰۰ تانک چیفتن و همچنین وسایل نقلیه ضدگلوله است که در سال ۱۹۷۰ به بریتانیا پرداخت شد. قراردادهای این خرید پس از انقلاب ۱۹۷۹ فسخ شدند اما مبلغی که دولت ایران پرداخته بود در انگلیس ماند و پس داده نشد. هر دو طرف بر سر مقدار مبلغ پرداخت شده و همچنین بهره‌ی آن اختلاف دارند.

در سال‌های اخیر با وجود اینکه طرفین ارتباط پرداخت این پول با آزاد شدن نازنین زاغری رد می‌کنند، اما به نظر می‌رسد که واقعا با توجه به شرایط بی‌پولی جمهوری اسلامی به دلیل تحریم‌های سنگین، حکومت ایران نازنین زاغری را در ازای پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند گروگان گرفته و انگلیس هم تلاش می‌کند آزادی وی را از این طریق تأمین کند.

جلسه استماع دادگاه تجدید نظر روز چهارشنبه و پنجشنبه، ۲۳ و ۲۳ ژانویه به بررسی بهره‌ی ۴۰۰ میلیون پوند نیز خواهد پرداخت. سال گذشته دادگاه عالی در لندن حکم داد که بریتانیا به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی موظف به پرداختن هیچ بهره‌ای نیست. انگلیس تقریبا ۵۰۰ میلیون پوند برای پرداخت این مبلغ کنار گذاشته است. سرویس نظامی بین‌المللی که در دهه هفتاد میلادی یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی وزارت دفاع بریتانیا بود، اعلام کرده است که حتا اگر مبلغ مربوطه از سوی هر دو طرف توافق شده باشد، انگلیس نمی‌تواند آن را بپردازد چرا که وزارت دفاع جمهوری اسلامی از سال ۲۰۰۸ تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد.

جلسه دادگاه تجدید نظر در بریتانیا از سوی رسانه‌های نزدیک به دولت در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته و به نظر می‌رسد که همه فرض را بر این گذاشته‌اند که این دعوا به پایان خود نزدیک می‌شود. جمهوری اسلامی ایران درخواست کرده است که مبلغ مربوطه به بانک مرکزی ایران پرداخت شود اما به نظر می‌رسد بریتانیا از این کار امتناع می‌ورزد.

گفته می‌شود بن والاس وزیر دفاع بریتانیا که در عین حال کارشناس مسائل ایران نیز هست به دنبال راه‌های دیگری برای پرداخت این مبلغ به ایران است از جمله به عنوان کمک‌های انساندوستانه به شکل مواد غذایی و دارو.

مقامات جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند دریابند که آیا انگلیس واقعا چنین قصدی دارد یا نه و چه بسا چند مقام بلندپایه جمهوری اسلامی در همین ارتباط به لندن سفر کنند.

پیش از این گاردین در گزارشی از قول ریچارد رتکلیف نوشته بود که نازنین زاغری از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی در اضطراب بسر برده و دچار حملات عصبی می‌شود.

Share