ترامپ چند کشور دیگر را به فهرست ممنوعیت سفر به آمریکا می‌افزايد

رادیو فردا : دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز چهارشنبه گفت دولت او به زودی کشورهای دیگری را به فهرست ممنوعیت سفر به آمریکا خواهد افزود که اتباع آنها حق ورود به آمریکا را نخواهند داشت.

آقای ترامپ در بخشی از نشست خبری خود در داووس گفت: «می‌بینید که در جهان چه اتفاقاتی می‌افتد، کشور ما باید امن باشد.»

او تعداد و یا نام کشورهایی را که به این ممنوعیت افزوده خواهند شد بیان نکرد و فقط گفت جزییات این تصمیم به زودی اعلام خواهد شد.

در حال حاضر ایران، لیبی، سومالی، سوریه، یمن، ونزوئلا و کره شمالی مشمول این ممنوعیت هستند.

پیش از این وال استریت جورنال عنوان کرده بود که دولت آمریکا قصد دارد هفت کشور دیگر از جمله بلاروس، اریتره، قرقیزستان، میانمار، نیجریه، سودان و تانزانیا را به این فهرست بیافزاید.

آقای ترامپ در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در مورد چالش‌های قضایی که تصمیم دولت او با آن روبرو شده است از چگونگی پوشش این اخبار انتقاد کرد و تاکید داشت که پس از شکست قضایی قانون ممنوعیت سفر در چند دادگاه محلی، دیوان عالی آمریکا در سال ۲۰۱۸ تصمیم او را تایید کرده است.

امضای نسخه اولیه قانون ممنوعیت سفر اتباع چندين کشور به آمریکا توسط دونالد ترامپ در اولین هفته‌های آغاز ریاست جمهوری باعث بروز سردرگمی در فرودگاه‌ها و شکایات متعددی به دادگاه‌های فدرال شد.

دیوان عالی آمریکا سومین نسخه از این مقررات را تایید کرد که سفر تقریبا تمامی اتباع پنج کشور مسلمان و همچنین کره شمالی و ونزوئلا به خاک آمریکا را ممنوع می‌کند.

با تایید این مقررات از سوی دیوان عالی آمریکا در سال ۲۰۱۸ تمامی چالش‌های قضایی در اعتراض به این مقررات به پایان رسید.

قبل از این تصمیم دیوان عالی آمریکا مراجع قضایی فدرال اجرای دو بخش از دستور مهاجرتی رییس جمهور را به دلیل تبعیض قایل شدن در مورد مسلمانان متوقف کرده بودند. پس از این موانع حقوقی دولت دونالد ترامپ کره شمالی و ونزوئلا را نیز به فهرست ممنوعیت سفر به آمریکا افزود.

نسخه اولیه دستور ریاست جمهوری در زمینه ممنوعیت سفر به آمریکا فقط اتباع شش کشور مسلمان را شامل می‌شد ولی در بازنویسی مجدد این مقررات عراق از فهرست حذف شد.

Share