منع ملاقات زوج فرانسوی زندانی در اوین به دلیل عدم ثبت عقد در ایران

وکیل مدافع فریبا عادل‌خواه و رولان مارشال،‌ دو تبعه فرانسوی زندانی در ایران،‌ اعلام کرد مسئولان زندان اوین از ملاقات آن‌ها به دلیل عدم ثبت عقدشان در ایران جلوگیری کرده‌اند.

سعید دهقان، وکیل این دو زندانی،‌ روز چهارشنبه دوم بهمن‌ماه در همین زمینه به خبرگزاری هرانا،‌ رسانه فعالان حقوق بشر ایران، گفت: «مقام‌های مسئول در زندان اوین، ظاهرا عدم ثبت رسمی ازدواج این دو در ایران را مانع این ملاقات قلمداد می‌کنند و خانم عادل‌خواه در اعتراض به این اقدام دست به تحصن تک نفره در مقابل بند زنان زندان اوین زده است.»

دهقان با اشاره به سابقه زندگی مشترک «۳۸ ساله» این دو زندانی گفت: «بنا بر اصول حاکم بر شریعت و انسانیت، همین سابقه موید وقوع شرعی و عرفی عقد نکاح است.»

دستگاه قضایی ایران روز سه شنبه ۱۹ آذر ماه، پس از شش ماه از بازداشت این زوج فرانسوی، برای این پرونده قرار وثیقه صادر کرد.

با این حال به دلیل عدم موافقت قاضی پرونده با آزادی موقت، معاون دادستان با این امر مخالفت کرد و پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شد.

عادل‌خواه پژوهشگر ایرانی فرانسوی ساکن پاریس، مدتی پس از بازگشت به ایران، در روز ۱۷ خردادماه از سوی سپاه پاسداران در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شد.

بعد از عادلخواه رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی دانشگاه ساینس پو پاریس که برای دیدن او به ایران آمده بود، به اتهام «اجماع و تبانی علیه امنیت ملی» دستگیر و چندین بار قرار بازداشت موقت او تمدید شد.

فرانسه بازداشت این دو شهروند خود را «غیرقابل قبول» عنوان کرده است.

Share